Perkütan koroner girişim yapılan st segment yükselmesiz akut koroner sendromlu hastalarda trimetazidine tedavisinin plazma brain natriüretik peptid düzeylerine etkisi
The ımpact of trimetazidine treatment on plasma brain natriuretic peptid levels in patients with non-st elevation acute coronary syndromes undergoing percutaneous coronary ıntervention
  1. Tez No: 298847
  2. Yazar: SELAMİ DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE KARAKELLEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Akut koroner sendrom, akut miyokard iskemisine bağlı olarak ortaya çıkan semptom ve bulgularla karakterize olan önemli bir sağlık sorunudur. Son yıllarda yapılan çalışmalarda plazmada ölçülen BNP düzeyinin kardiyovasküler hastalıklarda (özellikle de kalp yetersizliği ve akut koroner sendromlarda) tanı ve prognozda önemli bir yeri olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda akut koroner sendrom tanısı ile perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda konvansiyonel tedaviye ilave olarak anti-iskemik ve anti-anginal bir ajan olan trimetazidine (TMZ) kullanımının, standart revaskülarizasyon sonrası BNP düzeylerine etkisi ve bunun klinik sonlanımlar (miyokard infarktüsü, ölüm ve angina) üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya kardiyoloji kliniğine ST segment elevasyonu olmayan miyokard infarktüsü veya yüksek riskli kararsız angina tanılarıyla başvuran ve perkütan koroner girişim uygulanan 45 hasta alınarak gerçekleştirildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Birinci gruba alınan 22 hastaya perkütan translüminal koroner anjiyoplasti (PTCA) işleminden önce 60 mg trimetazidine yüklemesi yapıldı. İşlemden sonra 6 ay süresince konvansiyonel tedaviye ilave olarak günde 60 mg (3×20mg) trimetazidine verildi. İkinci grup olarak alınan 23 hastaya PTCA yapıldı ve yalnızca konvansiyonel tedavi ile takip edildi.Çalışmaya alınan tüm hastaların PTCA'dan hemen önce, 1. gün ve 30. günde plazma BNP düzeyleri ölçüldü. TMZ alan grubun işlem öncesi ve işlemden sonra 1. gündeki plazma BNP değerleri sırası ile 93,1±44 pg/mL, 73,0±16 pg/mL bulundu. TMZ almayan grubun plazma BNP değerleri ise sırası ile 85,0±37 pg/mL, 80,3±43 pg/mL bulundu. İki grubun bazal BNP değerleri arasında istatistiksel olarak fark yoktu (p=0, 73). Her iki grubun da bazal değerlere göre, 1.
Özet (Çeviri)
Acute coronary syndrome is a major health problem characterized with symptoms and signs emerging due to acute myocardial ischemia. Recent studies reveal that BNP level measured in plasma has an important role in the diagnosis and prognosis of cardiovascular diseases (especially heart failure and acute coronary syndromes). We aimed to study the impact of trimetazidine (TMZ) use, which is an anti-ischemic and anti-anginal agent in addition to conventional treatment in patients with acute coronary syndrome undergoing percutaneous coronary intervention, on BNP levels after standard revascularization and clinical outcomes (myocardial infarction, mortality and angina).The study included 45 patients hospitalized to the cardiology clinic with the diagnosis of non-ST segment elevation myocardial infarction or high risk unstable angina, and undergoing percutaneous coronary intervention. The patients were randomly divided into two groups. 22 patients in the first group were given 60 mg trimetazidine before percutaneous transluminal coronary angioplasty (PTCA). In addition to the conventional treatment after the procedure, daily 60 mg (3×20mg) trimetazidine was applied for 6 months. PTCA was performed on 23 patients in the second group, and they were followed with only conventional treatment.Plasma BNP levels of all patients included in the study were measured just before PTCA, on the firt day and 30th day after PTCA. Plasma BNP values of the group who used TMZ before and after the procedure on the 1st day were respectively 93.1±44 pg/mL, 73.0±16 pg/mL. Plasma BNP values of the group who didn?t use TMZ were respectively 85.0±37 pg/mL, 80.3±43 pg/mL. There was no statistically significant difference between the two groups, baseline BNP values (p=0.73). Plasma BNP value of the group who used TMZ, which was measured on the first day showed a statistically significant decrease in proportion to plasma BNP value of the group who didn?t used TMZ, which was measured on the first day (respectively, p < 0.001, p=0.47).Plasma BNP value of the group who used TMZ, which was measured on the 30th day (29.0±8 pg/mL) showed a statistically significantly decrease in proportion to plasma BNP value of the group who didn?t use TMZ, which was measured on the 30th day (p < 0.001).While there was no difference between the two groups from myocardial infarction and mortality in the evaluation at the 6th month, angina was observed in 3 of 22 patients who underwent TMZ treatment and 10 of 23 patients who didn?t undergo TMZ treatment. This was a statistically significant difference (p=0.026).