Tüm seramik sistemlerinde alt yapı malzemelerinin üst yapı malzemeleri ile olan ısıl uyumlarının karşılaştırmalı olarak araştırılması
Investıgatıon of thermal compatıbılıty of core and veneer materıals ın all-ceramıc systems
  1. Tez No: 298902
  2. Yazar: ENDER AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmada, altı farklı tüm seramik sistemi kullanılmıştır. Her bir sisteminin alt yapı seramiğinden 10'ar adet, 0,5mm çapında iki yüzü paralel levha şeklinde yuvarlak örnekler hazırlanmıştır. Örnekler tavlandıktan sonra profil ölçümleri yapılmış ardından 1.dentin, 2.dentin ve glazür pişirimi yürütülmüştür. Her bir pişirim sonrası profil ölçümleri tekrarlanarak örneklerdeki çarpılma miktarları ölçülmüştür. Elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Grupların son çarpılma miktarı karşılaştırıldığında en az çarpılma Lava Zirconia/Lava Ceram gurubunda görülmüştür(1,4221385?m). IPS e.max Press/IPS e.max Ceram grubu 2,710707?m`lik fark miktarı ile en az çarpılma gösteren ikinci grup olmuştur. En fazla çarpılma değeri 6,921777?m olarak TurkomCera/VitaVM7 gurubunda görülmüştür.Çalışmanın sonlu elemanlar çözümleme aşamasında, fırınlama sırasında zaman ve sıcaklığa bağlı oluşan artık ısıl gerilimlerin miktarları ve dağılımları araştırılmıştır. Tek kron, 3üye ve 4üye köprü modeli hazırlanarak ısıl analizler yürütülmüştür. Analizler sonucunda çekme gerilmelerinin 52-144MPa arasında, artık çekme gerilmelerin de 7?29,2MPa arasında değiştiği görüldü. Gerilmelerinin en fazla ara yüzde, tasarımın keskin köşeli bölgelerinde biriktiği izlenmiştir.Çalışmamızın sonucunda, tüm seramik sistemlerde altyapı-üstyapı arasında ısıl genleşme katsayısı farkının artmasının ısıl uyumsuzluk doğuracağı görülmüştür. Restorasyon hazırlanırken ısıl genleşme katsayısı farkı az olan malzemelerin seçilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Disc shaped core samples were prepared from six different all-ceramic systems and certain points and traces defined and measured with surface profiler. Discs were veneered with of veneering ceramic. After the 1st dentine firing the marked point and trace coordinates were measured again. The measuring is repeated after the 2nd dentine firing and glaze firing. Deflections are noted. The results were statistically evaluated. Minimum deflection value was observed in Lava Zirconia/Lava Ceram group(1,4221385?m). Maximum deflection occurred in TurkomCera/VitaVM7 (6,921777 ?m).At the same time anterior crown model, three unit fix partial denture and four unit posterior restoration models were established for finite element analysis. Finite element analysis was carried out and the amounts of transient and residual thermal stresses, its distribution were determined. According to the results, maximum principal stresses (52-144MPa) are concentrated at the interface of the restorations and at the cervical margin of anchor crowns. The amount of measured residual thermal stresses are between 7-29.2MPa. Experimental and numerical results of this study revealed that, the amount of difference in thermal expansion coefficients of materials used are introduce residual thermal stresses and thermal mismatch occurs.