Dissinerjik defekasyon bozukluğu olan hastalarda biofeedback yönteminin etkinliği ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of bıofeedback method applıed to patıents wıth dyssynergıc defecatıon dısorder on constıpatıon and constıpatıon qualıty of lıfe of patıents
- Tez No: 298904
- Danışmanlar: PROF. DR. İZMET EŞER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırma dissinerjik defekasyon bozukluğu olan hastalara uygulanan biofeedback yönteminin konstipasyona ve hastaların konstipasyon yaşam kaliteleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla tasarlanmış deneysel tipte bir araştırmadır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği Konstipasyon, İnkontinans ve Biofeedback Polikliniği'nde dissinerjik defekasyon bozukluğu tanısı konmuş yavaş veya normal transitli 24 hasta uygulama (n=12) ve kontrol grubunu (n=12) oluşturmuştur.Hastalara nefes egzersizleri öğretilmiş, konstipasyon günlüğü tutması istenmiş, anorektal manometri, kolon transit zamanı ve balon atma testleri uygulanmıştır. Tip I ve Tip III tanısı alanlar belirlenmiş ve biofeedback eğitimi 6 haftalık sürede haftada bir kez yaklaşık 30-45 dakika süren seanslardan oluşan 6 seansta araştırmacı tarafından verilmiştir.Biofeedback yönteminin defekasyon girişimi sırasında anal kanal basıncının düşürülmesinde etkili olduğu, konstipasyon şiddetini azalttığı ve tedavi memnuniyetini arttırdığı, balon atma testi sonuçları doğrultusunda eksternal anal sfinkterde istenen gevşemeyi ve kolon transit zamanında ise istenen artışı sağladığı ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğu bulunmuştur.Sonuç olarak, dissinerjik defekasyon bozukluğu olan hastalarda biofeedback yönteminin etkili ve yaşam kalitesi üzerinde etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research is an experimental type of study designed to determine the effects of biofeedback method applied to patients with dyssynergic defecation disorder on constipation and constipation quality of life of patients.The sampling of the research comprised of 24 patients (12 in application group and 12 in control group) who had slow or normal transit and diagnosed with dyssynergic defecation disorder constipation, Incontinence and Biofeedback Polyclinic of Gastroenterology Clinic, Ege University Medical Faculty Research and Application Hospital.For all the patients who referred with constipation breath exercises were taught. They were asked to keep a constipation dairy for one week. They undergone anorectal manometry, colon transit time and balloon expulsion tests. Those who received diagnose of Type I and Type III according to type of defecation were determined and computer assisted biofeedback training was given by researcher for 6 weeks (6 sessions that lasted approximately 30-45 minutes each were provided weekly).Biofeedback is an effective method of reducing pressure in the anal canal during attempted defecation, constipation, reduce the severity and treatment satisfaction increased, in line with the results of balloon expulsion test, colonic transit time and the external anal sphincter to relax the required and provided the requested increase was found to be a positive effect on quality of life.Consequently, it was determined that biofeedback method is effective in patients with dyssynergic defecation disorder and has an influence on their quality of life.