Oküler protezlerde hareketliliğin değerlendirilmesi
Evaluation of motility on ocular prosthesis
  1. Tez No: 298910
  2. Yazar: MAKBULE HEVAL ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, farklı ölçü maddeleri kullanılarak hazırlanan oküler protezlerin hareketlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İn vitro çalışmada 4 farklı ölçü maddesinin akışkanlığı ve netlik değerlendirilmesi yapılmıştır. İn vitro çalışmanın sonuçlarına göre in vivo çalışmada kullanılmak üzere ölçü maddeleri seçildi. İn vivo çalışmada iki farklı ölçü maddesi ile hazırlanan oküler protezin hareketleri değerlendirildi.İn vitro çalışmada, netlik değerlendirilmesinde PVS ölçü maddesinin yüzey netliği diğer ölçü maddelerine göre istatistiksel olarak anlamlıdır. Shark Fin testinin sonuçlarına göre Ca37 (C) ölçü maddesinin değerleri istatistiksel olarak anlamlıdır.İn vivo çalışmada, hareketlilik değerlendirmesinde PVS ölçü maddesi kullanılarak hazırlanan oküler protezlerin grup içinde değerlendirildiğinde aljinata göre daha fazla hareket elde edilmiştir. Gruplar arası PVS ve aljinat tek olarak değerlendirildiğinde anlamlı fark bulunmamıştır. Elde edilen veriler ışığında, oküler protezlerin hareketini arttıran etkenlerden biri olarak ölçü maddesinin türü kabul edilebilir. PVS ölçü maddesi oküler protezlerin yapımında kullanılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the motility of ocular prosthesis prepared by using different kinds of impression materials. Viscosity and clarity of 4 different kinds of impression materials were evaluated in in vitro part of this study. According to results of in vitro study, the appropriate impression materials were selected for in vivo study. Afterwards, motility of ocular prosthesis fabricated by using two different kinds of impression materials was evaluated in vivo.In vitro assessment showed that, surface clarity of PVS impression material was statistically significantly higher compared to other impression materials. Ca37 (C) was found to be statistically significant according to results of Shark Fin test.In vivo motility values of ocular prosthesis prepared by taking an impression with PVS material was found to be higher in the same subgroup comparing to alginate. PVS and alginate was not found to be statistically significant within the groups. Results of this study shows that type of impression material can be counted as an increasing factor of motility of ocular prosthesis. PVS impression material may be prefered for fabrication of ocular prosthesis.