Oküler protez yapımında iris renginin oluşturulmasında kullanılan boyama ve dijital görüntüleme yöntemlerinin bilgisayar ortamında karşılaştırılması
A comparative study on iris painting and digital imaging technics used in the fabrication of ocular prosthesis in undertaken
  1. Tez No: 293310
  2. Yazar: TUĞRUL SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ARAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
?Oküler protez yapımında iris renklendirmesinde kullanılan boyama ve dijital görüntüleme yöntemlerinin bilgiayar ortamında karşılaştırılması?Göz küresi kaybını restore eden oküler protezler, hastanın fiziksel ve psikolojik sağlığının devam ettirilmesi ve sosyal uyumu için önemlidir. Sağlıklı gözün iris rengine benzer renkte iris oluşturularak hazırlanan estetik bir protez gözünü, kaybetmiş olan hastanın toplumda kabul edilirliğini artırır.Bu çalışmada iris renklendirilmesinde kullanılan dijital görüntüleme ve boyama yöntemleri çalışmada karşılaştırılmıştır.In vitro çalışmasında iris renklendirilmesinde zemin olarak kullanılan fotoğraf, resim ve asetat kağıtlarının ışık geçirgenliği testi yapılmış ve asetat kağıdının ışık geçirgenliği daha fazla bulunmuştur.In vivo çalışmasında objektif ve subjektif değerlendirmeler yapılmıştır. Objektif değerlendirmede renk farkı yönünden dijital görüntüleme yöntemi boyama yöntemine göre daha başarı bulunmuştur. Bununla beraber boyama yöntemiyle hazırlanan irislerin renk farkının kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu gözlenmiştir.Subjektif değerlendirme de ise boyama yönteminin sağlıklı irisi taklit etmede dijital görüntülemeden daha iyi bir yöntem olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
`? A Comparative study on iris painting and digital imaging technics used in the fabrication of ocular prosthesis in undertaken?Prostheses, restoring the ocular loss of patients are lvital importance for the physical and psychological health management of the patient. An esthetic ocular prosthesis carrying an iris similar to the contralateral eye of the patient increases the patient?s tolerance to the prosthesis and society?s tolerance to the patientIn the present study, digital imaging and manuel painting methods are used in iris coloration, are assessed. In vitro and in vivo studies compares both technics.In the in vitro part of the study, light transmission test was performed on photograph, picture and acetate papers. Light transmission of acetate paper was found to be significantly higher than the others.Objective and subjective evaluations were made in the in vivo part of the study. Digital imaging method was more successful than the manuel painting method in terms of colour differences in objective evaluations. However, the colour differences in irises prepared by painting technique were within clinically acceptable limits.In subjective evaluation, manuel painting technique was found to be a better method than digital imaging for the simulation of the healthy iris.