Özofagus atrezili 42 olgunun analizi
Analysis of 42 patients with esophageal atresia
  1. Tez No: 298945
  2. Yazar: TURGAY GÜRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT KEMAL ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Özofagus atrezisi; nadir görülen ve cerrahi müdahale gerektiren bir konjenitalmalformasyondur. Hastalıktaki temel patoloji, özofagus devamlılığının bozulmasıdır.Mortalite oranı zaman içinde giderek azalmıştır.Bu çalışmada amacımız, bu ciddi konjenital anomalinin tedavisi konusunda kliniğimizindeneyim ve sonuçlarını paylaşmaktır. Bu amaçla; Temmuz 2009 ile Aralık 2010 tarihleriarasında kliniğimizde tedavisi ve takibi yapılan 42 özofagus atrezili hasta incelendi. Buhastalar; cinsiyetleri, ek anomalileri, antenatal takipleri, ameliyat öncesi takipleri,uygulanan ameliyat prosedürü, postoperatif takipleri ve komplikasyonları açısındandeğerlendirildi.Bu hastaların 25'i (%60) erkek, 17'si (%40) kızdı. Olguların çoğunun (%95) antenataltanısı yoktu. Ortalama doğum ağırlıkları 2700 gramdı (750-3500 gr). Kliniğimizeortalama geliş süreleri 56 saatti (4 saat-10 gün). Başvuru anında, çoğu hastanın (%85)akciğer komplikasyonu oluşmuş veya ilerlemişti. Bu bebeklerin çoğunda (%64) ekanomali mevcuttu. En sık görülen ek anomali, kardiyak anomali idi (%21). Hastalaruygun olan en kısa sürede ameliyat edildi. Ameliyat sonrası, hastalar bebek yoğun bakımkoşullarında ve deneyimli kişilerce takip edildi.Bu ciddi anomaliye sahip bebeklerin, uygun yoğun bakım koşullarında yaşam şansıyüksektir. Erken tanı çok önemlidir. Hastalar uygun olan en kısa zamanda ameliyatedilmelidir. Standart bir cerrahi ve takip uygulamak yerine; hastaya en uygun girişimleriuygulamak gerekir. Klinik tecrübe ve yeterli yoğun bakım koşulları mortaliteyi azaltır.Komplikasyonların, ilerlemeden önce tespit edilmesi ve gerekli müdahalenin yapılmasıgerekir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Yenidoğan, Özofagus atrezisi, Cerrahi tedavi, Kliniktakip, Komplikasyonlar.
Özet (Çeviri)
Esophageal atresia is a rare congenital malformation that requires surgical intervention.The basic pathology in this disease is disruption of the continuity of the esophagus. Themortality rate has decreased gradually over time.Our aim in this study is to share our clinical experience and results on treatment of thissevere congenital abnormality. For this purpose 42 esophageal atresia patient examinedwhich treated and follow-up in our clinic between July 2009 and December 2010.These patients were evaluated in terms of features like sex, additional anomalies,antenatal follow-up, pre-operative follow-up, operative procedures which are performed,post-operative complications and follow-ups. Of these patients, 25 were male (%60) and17 were female (%40). Most of (%95) them had no antenatal diagnosis. The average birthweight was 2700 grams (750-3500 gr). The average arrival time to our clinic was 56hours (4h - 10d). At the application time pulmonary complications occurred or proceededmost of (%85) the patients . Most of these infants had an additional anomaly (%64). Themost frequent additional anomalies were cardiac anomalies (%21). These patients wereoperated on as soon as appropriate. After surgery, patients were followed up in intensivecare with experienced personnel.These infants with serious anomalies, have good chance of life in optimum intensive careconditions. Early diagnosis is very important. Patients should be operated as soon asappropriate. Instead of applying a standard surgery and follow-up, most appropriateinitiatives should apply to the patient. Clinical experience and adequate intensive careconditions reduces mortality. Complications must be identified before proceeding andnecessary corrective actions must be done.KEY WORDS: Newborn, Esophageal atresia, Surgical treatment, Clinical follow-up,Complications.