Soliter pulmoner nodullerin benign/malign ayırımında PET/BT'nin tanısal değeri
The diagnostic value of F18-FDG-PET/CT in benign/malignant differantiation of solitary pulmonary nodules
- Tez No: 298948
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET COŞKUNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Soliter pulmoner nodül (SPN), akciğer grafilerinde sıkça rastlanılan, toplumda yaygın görülen radyolojik bir bulgudur. Geniş etyolojik sebepleri olup, klinik olarak saptanan nodüllerin %40-50'si malign, %50-60'ı benign lezyonlardan oluşmaktadır. SPN' lerin malign-benign ayırıcı tanısı amacıyla non-invaziv yöntem olarak F18-FDG PET/CT kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, konvansiyonel yöntemlerle soliter pulmoner nodül saptanan hastalarda lezyonun malignite potansiyelinin değerlendirilmesinde F18-FDG-PET/CT' nin tanısal değerini belirlemekti.GEREÇ ve YÖNTEM : Çalışmaya, bilgisayarlı toraks tomografisi ile SPN saptanan ve F18-FDG-PET/CT çekilip FDG tutulumu gösteren ve göstermeyen 84'ü kadın, 125'i erkek toplam 209 hasta dahil edildi. SUVmax değeri 2,5 ve üzeri olan lezyonlar malignite olasılığı yüksek olarak değerlendirildi.BULGULAR :209 hastanın 125'i benign, 84'i malign olarak saptandı. Malignite açısından negatif kabul edilen hastaların SUVmax değeri 2,06 ± 3,29, malign hastaların SUVmax değeri 4,10 ± 5,07 idi. SUVmax için eşik değer 2,5 olarak alındığında tüm vücut görüntüleme için sensitivite: %67,4, spesifite: %86,2, Pozitif prediktif değer : %88,7, Negatif prediktif değer : %62,1, Doğruluk: %74,6 saptandı. SUVmax eşik değeri 4 olarak alındığında ise sensitivite: %83,0, spesifite %70,0, Pozitif prediktif değer: % 81,8, Negatif prediktif değer: % 72,0, doğruluk: % 78,4 olarak bulundu.SONUÇ: Yüksek derecede FDG tutulumu gösteren lezyonlar büyük olasılıkla malign özelliktedir. Ancak yanlış pozitiflik yapan durumlar akılda tutulmalıdır. Bilinen bir başka organ malignitesi olup SPN saptanan hastalarda lezyon boyutu küçük olup, FDG tutulumu düşük veya olmayan nodülerin de malign olma ihtimallerinin yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM (OBJECTIVE): Solitary pulmonary nodule is a common seen and usually met radiological finding in population. They have widespread etiologic reasons, 40-50% of clinically determined nodules are malignant and 50-60% of them are benign lesions. For malignant/benign diagnostic differentiation of solitary pulmonary nodules F18-FDG PET/CT is used as a non-invasive method. The aim of this study was to determine diagnostic value of F18-FDG-PET/CT in assessment of malignancy of lesion in patients that solitary pulmonary nodules were determined by conventional methods.MATERIALS AND METHODS: In this study, 209 patients that solitary pulmonary nodules were determined by computed thorax tomography and then F18-FDG-PET/CT were taken, showed or not showed FDG uptake 125 male, 84 female were included. SUVmax value 2,5 and higher lesions were assessed as high probablity of malignity.RESULTS: 125 of 209 patients were determined as benign and 84 were malignant. In terms of malignancy, SUVmax value of negative approved was 2,06±3,29, and SUVmax of malignant patients was 4,10±5,07. When cut-off value for SUVmax was 2,5; sensitivity for total body imaging was 67,4%, specifity was 86,2%, positive predictive value was 88,7%, negative predictive value was 62,1%, and accuracy was determined 74,6%. When SUVmax cut-off value was 4; sensitivity was 83,0%, specifity was 70,0%, positive predictive value was 81,8%, negative predictive value was 72,0%, and accuracy was determined 78,4%.CONCLUSION: High FDG uptake demonstrating lesions are malignant with high probability. But wrong positivity acting situations should be remembered. In patients with another organ malignancy that have determined SPN; lesion dimension was determined small and FDG uptake lower or not nodules were determined as malignant with high probability.