Endojen anjiogenez inhibitörlerinin normotansif ve preeklamptik plasentalardaki ekspresyonlarının immünohistokimyasal olarak karşılaştırılması
The immunohistochemically comparison of endogenous angiogenesis inhibitors in preeclamptic and normotensive placentas
  1. Tez No: 298947
  2. Yazar: ERCAN AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF NERGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Preeklampsi gebeliğe özgü hipertansif bir hastalık olup, plasentadan kaynaklanan ve yaygın maternal endotel disfonksiyonuyla karekterize sistemik bir sendromdur. Son zamanlarda preeklampsi patofizyolojisinin etiyolojisinde antianjiyogenetiklerin anahtar rol aldığı bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı daha önce preeklamside etkinlikleri ortaya konulmamış olan trombospondin-1,anjiyostatin, vazostatin gibi antianjiogenetiklerin preeklamptik ve normotansif anne plasentalarındaki ekspresyonlarını immünohistokimyasal olarak karşılaştırmaktır.Çalışma için 20 preeklampsi, 20 normotansif (kontrol) gebe plasentası kullanıldı. Çalışmada kullanılan plasentaların maternal ve fetal yüzlerinden, biri periferden diğeri ise sentralden olmak üzere iki doku parçası 1X1cm3 boyutlarında alındı. Ardından rutin parafin doku takibi yapıldı. Parafin bloklardan elde edilen kesitler histokimyasal inceleme amacıyla H-E, Trikrom Masson, PAS boyaları ve immünohistokimyasal inceleme için ise Trombospondin-1, Angiostatin, Vazostatin immün boyamaları yapılarak histopatolojik değerlendirmeler yapıldı.Preeklamtik plasentaların histopatolojik incelemesinde perivillöz fibrin birikimi, intervillöz aralıkta artış, sinsityal düğüm artışı, bazal membranda kalınlaşma, kapiller dilatasyon, kapillerlerde konjesyon, damar duvarlarında kalınlaşma ve damar lümeninde obliterasyon tespit edildi. Matriks kökenli antianjiyojenik bir molekül olan trombospondin-1'in ekspresyonu plasentanın neredeyse tamamında olurken, sinsityotrofoblastlarda ve desidual hücrelerde sık gözlenen bu ekspresyonun preeklamptiklerde artmış olduğu izlendi. Non-matriks kökenli antianjiyojenik bir molekül olan anjiyostatin, sinsityal düğüm ve köprülerde eksprese olurken iki grup arasında bir farklılık bulunmadı. Vazostatinde desidual hücrelerde, desidual stromada, sinsityotrofoblast hücrelerinde, immün reaksiyon izlendi. Kontrol ve preeklampsi gruplar arası karşılaştırma yapıldığında herhangi bir farklılık saptanmadı.Sonuç olarak antianjiyogenik ajanlardan trombospondin-1, anjiyostatin ve vazostatin, preeklampsi patofizyolojisinde rol aldığı, bunlardan en önemlilerinin trombospondin-1 ve anjiyostatin olduğu, bu moleküllerin etkilerinin merkezinde en çok desidual hücreler ve sinsiyotrofoblast hücrelerinin yer aldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a pregnancy-specific hypertensive disorder stemming from placenta, and systemic s syndrome characterized with widespread maternal endotelial dysfunction. Recently, it has been reported that antiangiogenetics play a key role in the etiology of preeclampsia pathophysiology. The aim of this study is to immunohistochemically compare the expressions of such antiangiogenetics in preeclamptic and normtensive placentas, as thrombospondin-1, angiostatin, and vasostatin the efficacy of which have not been established earlier in preeclampsia.In the study, 20 preeclamptic and 20 normotensive (control) pregnant placenta were used. From maternal and fetal parts of the placentas, two tissue sections of 1×1 cm3 were taken: one from periphery and the other from central. Then rutin paraffin tissue blokcs were performed. The sections taken from paraffin blokcs were stained with H-E, Trichrom Masson, PAS for histochemical analysis, and with Thrombospondin-1, Angiostatin and Vasostatin for histopathologic evaluation.In histopathologic analysis of preeclamptic placenta, perivillouse fibrin accumulation, increase in intervillose interval, sintitial knot increase, thickening in basal membran, capillary dilatations and obliteration in vessel lumen were determined. While the expression of thrombospondin-1, which is an antiogenic molecule of matrix derived, occurred in almost all of the placenta, this expression which is often observed in syncytotrophoblast and decidual cells, was observed to have increased in preeclamptics. Although angiostatin, which is an antiangiogenic molecule of non-matrix origin, was expressed in sintitial knots and bridges, no difference was found between the two groups. In vasostatin, however, immun reaction was observed in decidual cells, decidual stroma and syncytotrophoblast cells. When, the groups were compared in this respect, any difference was not found.In conclusion, of anti angiogenic agents, thrombospondin-1, angiostatin and vasostatin played a part in pathophsiology of preeclampsia; however, the most important of these were thrombospondin-1 and angiostatin. Decidual cells were involved most, in the center of these molecules effects.