Gebeliği şiddetli preeklampsi veya peripartum kanamayla komplike olan kadınlarda tekrar gebe kalma isteği, anksiyete-depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu belirtilerinin incelenmesi
Komplike gebelik; maternal ve/veya fetal hayatı tehlikeye düşürecek, morbidite ya da mortaliteye sebebiyet verebilecek gebelik durumudur
  1. Tez No: 298968
  2. Yazar: PINAR EM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SIDDIK EVSEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Komplike gebelik; maternal ve/veya fetal hayatı tehlikeye düşürecek, morbidite ya da mortaliteye sebebiyet verebilecek gebelik durumudur. Gebelik fizyolojik bir süreçtir. Vücudun doğal mekanizması sayesinde gebelik, doğum ve doğum sonrası olaylar kontrol altında tutulur. Ancak bazı durumlar vardır ki; hem anne hem de fetüs için ciddi stresler yaratır. Preeklampsi, eklampsi, prepartum, intrapartum ve postparum hemorajiler, gebelik ve sistemik hastalıklar, intrauterin gelişim geriliği, polihidroamniozis-oligohidroamniozis vb. riskli durumlar gebeliği komplike edebilir. Çalışmamızın amacı komplike gebelik yaşayan hastaların tekrar gebe kalmaya bakış açısını ve tekrar çocuk sahibi olma isteğini etkileyip etkilemediğini, psikolojik bir stres oluşturup oluşturmadığını; anksiyete, depresyon ya da travma sonrası stres bozukluğu belirtileri yaratıp yaratmadığını normal gebelik yaşayanlarla karşılaştırmaktır. Çalışmamıza 01 Ocak 2008 ile 31 Aralık 2010 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine son gebeliğinde hayati tehlike oluşturan bir gebelik nedeniyle başvurmuş, kliniğimizde takip ve tedavisi yapılmış olgular alındı. Komplike gebelik geçiren olgu grubu, grup 1(n=40) ; son gebeliğinde hiçbir problem yaşamayan olgu grubu ise, grup 2(n=41) olarak ele alındı. Hasta ve kontrol grubu arasında demografik özellikler bakımından fark saptanmadı. Hem hasta grubunda hem de kontrol grubunda olay öncesi planlanan çocuk sayısı ile şu an planlanan çocuk sayısı arasında fark izlendi. Tekrar gebe kalma korkusu hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek izlendi. Anksiyete ve depresyon yönünden her iki grup arasında bir fark izlenmedi. Travma sonrası stres bozukluğunda yeniden yaşam ve kaçınma belirtileri açısından ise grup 1`de grup 2'ye göre daha fazla idi. Ancak uyarılmışlık belirtileri yönünden her iki grup birbirine benzer izlendi. Sonuç olarak gebelik ya da doğum öncesi, doğum esnası ve doğum sonrası komplikasyon yaşayan hastalarda bir sonraki gebelik açısından korku şiddetinin arttığını, planlanan çocuk sayısının azaldığını ve travma sonrası stres bozukluğu belirtilerinin daha fazla izlendiğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Complicated pregnancy, is that while maternal/fetal life could be in danger and/or could cause morbidity or mortality in state of pregnancy. Pregnancy is a physiological process, pregnancy, childbirth and postnatal events are kept under control for the body's natural mechanism. However, there are some situations, creating a serious risk or can be stressful to both mother and fetus. Pre-eclampsia, eclampsia, postpartum atony, placenta previa totalis, percreata placenta previa, placental abruption, pregnancy and heart disease, pregnancy and asthma, pregnancy and risky situations, such as hypertension may complicate pregnancy. The aim of our study is to investigate fertility desire, affair against to conceive, anxiety, depression or posttraumatic stress disorder after complicated pregnancy. The patients which is last pregnancies is complicated and follow-up and/or treatment patients were applied in the Department of Obstetrics and Gynecology, Dicle University between 1/01/2008- 31/12/ 2010. Patients who had a complicated pregnancy were group 1 (n = 40); group 2 (n = 41) which had no problems in their last pregnancy. There was no difference in terms of demographic characteristics between patients and controls. In terms of to have more children, both group showed decreasing in the planing to have more children after last pregnancy and this were statistically significant however in patient group it was more meaningful.Fear about the new pregnancy were significantly higher in patients group when compared to controls. There were no statistically significant difference between the two groups in terms of Anxiety and depression. In terms of re-living and avoidance in PTSD was significantly higher in group 1 when compared to controls, but were similar in terms of arousal. As a result fear of a subsequent pregnancy is high and to planning more children is decreased after complicated pregnancy. PTSD symptoms observed much in patients group.