Deneysel spinal kord travmasında sildenafilin metil- prednizolon ile karşılaştırmalı nöroprotektif etkilerinin incelenmesi
The neuroprotective effect of sildenafil on experimöental spinal cord injury; comparison with methileprednizolone
- Tez No: 298981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Omurilik yaralanmalarına bağlı gelişen spinal kord hasarı halen ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam etmekte ve önemli oranda işgücü, ekonomik ve sosyal problemlere yol açmaktadır. Amacımız erektil fonksiyon bozukluğunun tedavisinde etkinliği kanıtlanmış olan ve periferik vazodilatatör olarak kullanılan bir cGMP inhibitörü olan sildenafilin, spinal travmalı hastalarda standart tedavi olarak kullanılan metil prednizolone'a alternatif veya destek etkisinin olup olmadığını incelemektir.Otuzbeş adet Spraque-Dawley rat kullanıldı. Grup1 (Laminektomi yapılan Kontrol grubu ), Grup 2 (Laminektomi + SCI), Grup 3 (Laminektomi + SCI + Sildenafil), Grup 4 (Laminektomi + SCl + Metil-prednisolone), Grup 5 (Laminektomi + SCl + Sildenafil + Metil-prednisolone) olarak, her biri 7 rat içeren beş gruba ayrıldı. Tüm ratlara T3-T4 laminektomi uygulandı. SCI + tedavi gruplarına anevrizma klipsi (Yaşargil, 180 gr closing force) kullanılarak 30 saniye spinal cord üzerine tutularak, omurilik hasarı oluşturuldu. Uygulamaların bitiminden 24 saat sonra tüm gruptaki fareler yüksek doz barbitürat ile sacrifiye edilerek süratle cerrahi biyopsi işlemi ile travma oluşturulan bölgeden spinal kord kesiti histopatolojik değerlendirme için alındı. Bu çalısmada travmatik spinal kord hasarı sonucunda meydana gelen iskeminin, sildenafil ve metilprednizolon tedavisi sonrası meydana gelen histopatolojik değişiklikler üzerine olan etkisi incelendi. Elde ettiğimiz veriler sildenafilin nöroprotektif etkisi histopatolojik incelemede anlamlı bir farklılık göstermezken, Drummond-Moore skorlamasında motor fonksiyonlarda anlamlı bir iyileşme olduğunu göstermiştir. Sildenafilin spinal kord hasarında motor fonkisyonlardaki bu anlamlı iyileşmenin insan üzerinde çalışmalar yapılmadan önce, ratlarda daha ileri tetkiklerle yan etkileri ve güvenli doz aralıkları çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Spinal cord damage releated to cerebrospinal injuries are still very serious medical issues and cause very serious labour, economical, and social problems. Our goal is to use slidenafilin which is a CGMB inhibitor, proven to treated the erectile malfunction erectile and used as a peripheral vasodilator, to study alternative or supported effect of methyl prednisolone which is used to treat the spinal traumatic patients as a standard treatment.35 Spraque- Dawley rat were used. Group1: (Control group which has Lamiectomy) Group 2: ( Laminectomy + SCI) Group 3: (Laminectomy + SCI + Sildenafile), Group 4: (Laminectomy + SCI + Methyl Prednisolone) Group5 : (Laminectomy + SCI + Sidenafoline + Methyl-Prednisolone) divided as 5 groups which consist of 7 rat at each group. T3-T4 Laminectomy were applied to each and every rat. Aneurysm clips (Yaşargil, 180 gr closing force) were used and hold for 30 seconds to create a damage on spinal cord to each rat at SCI+ teartment groups. 24 hours after application all of the rats in all of the groups were sacrified with high dosage of barbiturate and a section from spinal cord were taken immediatelyfor histopathological evaluation at damaged area by biopsy. In this study, the effects of ischemian that happen after the traumatic spinal cord to histopathological variations after the sildenafileand methylprednisonol teratment were observed. Data we obtained showed that neuroprotective effects of sildenafiline did not show a significant diffences while, according to the Drummond Moore score, motor functions show significant progress. The effects of sildenafiline on spinal cord damages shows a progress on motor functions. However, before using on human there should be more advanced studies releated on side effects and reliable doses on rats.