Yeni doğanlarda işitme taraması
Hearing Screening On Newborns
  1. Tez No: 298980
  2. Yazar: MENSUR HASAN EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜZEYYEN YILDIRIM BAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde doğan ve başvuran tüm yeni doğanların işitme kayıplarının değerlendirilmesidir.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Mart 2008 - Mayıs 2011 tarihlerinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde doğan ve başvuran 1120 yenidoğan bebek dahil edilmiştir.Tüm bebekler taburcu olmadan önce taşınabilir otoakustik emisyon cihazı ile ilk testleri yapıldı.Otoakustik emisyon sonucuna göre geçti-kaldı şeklinde değerlendirildi.Çaşılmaya alınan yenidoğanlardan ayrıntılı anamnez alındı ve risk faktörlerine göre sınıflandırıldı.İlk testten kalan yenidoğanlara 15 gün sonra otoakustik emisyon cihazı ile ikinci test yapıldı.İkinci testten kalan bebekler üçüncü kontrole çağrılarak ABR ile işitmeleri değerlendirlildi ve işitme kaybı var olup olmadığı değerlendirildi.Testlerin değerlendirilmesi SPSS 6.0 programıyla yapıldı ve istatistiksel karşılaştırma Pearson Ki-Kare testiyle yapılmıştır.Bulgular: Bu çalışmada 1120 yenidoğan otoakustik emisyon ile taramaya alınmıştır.Birinci testten 341 (%30.4) yenidoğan kaldı,779 (%69.6) geçmiştir.Kalan 341 (%30.4) yenidoğan 15 gün sonra tekrar OAE ile değerlendirildi.İkinci testte 285 (%25.4) yenidoğan geçti,56 (%5.0) sı kaldı.Üçüncü aşama,iki ay sonra ABR kullanılarak yapıldı.Kalan 56 (%5.0) yenidoğan ABR testine tabii tutuldu.ABR sonucu 31 (%2.8) yenidoğanda normal,25'in (%2.2) sonucu anormal çııkmıştır.Risk faktörü olan yenidoğanlarda işitme kaybı %5.7,risk faktörü olmayanlarda işitme kaybı saptanmamıştır.Düşük doğum ağırlığı olan yenidoğanlarda sensorinöral işitme kaybı %6.8,hipebilirunemi olan bebeklerde %4.8 olarak bulunmuştur.Sonuç: İşitme kaybının erken teşhisi bireyin konuşma,lisan,sosyal ve emosyonel gelişimi için önemlidir.Konjenital işitme kaybının erken tanısında ve rehabilitasyonunda yenidoğan işitme taraması önemlidir.OAE ve ABR 'nin birlikte kullanılması taramanın değerini arttıracaktır.İşitme taramalarında tüm yenidoğanlar taranmalıdır ancak risk faktörü olan bebekler üzerinde hassasaiyetle durulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the prevelance of hearing loss among all newborns who born and applied at hospital university of Dicle,Diyarbakır.Material and Method: In this study,1120 newborns who born and applied at hospital university Dicle,Diyarbakır during March 2008 to May 2011 were included.Before having been discharged,all newborns were tested with a portable otoacustic emission (OAE).It was evaluated as pass-fail according to the OAE result.All of newborns were questioned for medical history and classified according to the risk factors.Newborns who had failed from the first test were again tested for the second time after 15 days.Those who failed the second test were controlled with the ABR for the third time and evaluated whether there is a hearing loss or not.Tests were evaluated with the SPSS 6.0 and istatistical comparison were conducted by Pearson chi square.Results:In this study,1120 newborns underwent OAE screening.In the first screening test,341 (30.4 %) of them failed and 779 (69.6 %) passed.341 (30.4%) of them came for a second stage after 15 days.In the second stage,285 (25.4%) passed on OAE screening,56 (5.0%) failed.In the third stage screening at two months of age,these infants underwent ABR.The prevalence of hearing loss in this study was 2.2 percent.Hearing loss among newborns with high risk 5.7 percent and newborns without high risks 0 percent.It was found out that low birth infant weight hearing loss 6.8 % ,the newborns with hiperbulirinemia 4.8%.Conclusion:The early diagnosis of hearing loss is important for the individual's speech,language,social and emotional development.In the early diagnosis of congenital hearing loss rehabilitation the newborns hearing screening is important.The using of both OAE and ABR will increase value of the screening.In the hearing screening all newborns have to be scanned however the newborns who have risk factor must be focused on.