Preeklampsiyi önceden öngörmede izometrik egzersiz testi ve doppler ultrasonografinin yeri
Isometric exercise test and doppler ultrasonography place in predicting preeclampsia
- Tez No: 298991
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞBUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Preeklampsi insidansı ırk, bölge ve ülkelere göre değişmekle birlikte tüm gebelerin yaklaşık %7-10'unda görülen perinatal ve maternal mortalite ile morbiditeyi etkileyen önemli bir gebelik patolojisidir. Olabilecek problemler çeşitli metodlarla önceden tahmin edilebilirse, obstetrisyen soruna zamanında müdahele etme olanağı kazanmış olur. Tüm gebelere uygulanabilir tarama testleri yıllardır geliştirilmekte; ancak hiçbir testte yüksek sensitivite ve spesifite elde edilememiştir. Bu çalışmada amacımız; özellikle 2.trimester (15-23) detaylı fetal incelemeye gelen gebelerde izometrik egzersiz testi ile uterin arter Dopplerinin aynı anda uygulanarak birbirleriyle karşılaştırılmasını ve birbirlerine ilave edilmesinin sensitivite ve spesifiteye etkisini araştırmayı planladık.Materyal ve metod : Prospektif Kohort olarak planlanan bu çalışmaya, Erciyes Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Gebe Polikliniği'ne Aralık 2009 ve Şubat 2011 arasında 15-23. gebelik haftasında başvuran normotansif 321 tekil gebe kadın dahil edildi. Tüm gebelerin yaş, gravite, parite, abortus ve yaşayan çocuk sayısı, boy, kilo, önceki gebeliğinde preeklampsi, gestasyonel diabetes mellitus, hipertansiyon öyküsü, son adet tarihi bilgileri kaydedildi. Çalışmaya katılan gebelerin bilateral uterin arter renkli pulse Doppler ultrason incelemesi yapıldı. Ayrıca başka bir kişi tarafından ayrı bir gözlem odasında izometrik egzersiz testi yapıldı ve veriler kaydedildi. Çalışmaya katılan gebelerin sonuçları ki kare ve Mann Whitney U testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia, that is approximately seen in 7-10 % of all pregnancies , although its incidence is changed according to the race, region and country, is an important pathology that affects the perinatal mortality and morbidity. If the projected problems can be estimated by the various methods, obstetricians had a possibility to interfere such problem at the right time. Although there were not found any sensitive and specific tests, screening tests that can be applicable to all pregnancies has been improved all years. In this study, our aim was to compare the isometric exercise and uterine Doppler ultrasonography by applying at the same time in the pregnancies that come for the detailed fetal investigation and to research the addition effect with each other on sensitivity and specificity.Material and Method: In this prospective cohort planning study, between December 2009-February 2011, the obstetric policlinic of the department of Obstetric and Gynecology, Erciyes University, 15-23th gestation week, normotensive 321 singleton pregnancies were included. Age, gravity, parity, abortus, the number of living baby, height, weight, the history of preeclampsia, gestational diabetes, hypertension, and last menstrual period were recorded in all pregnants. Bilateral uterine artery Doppler ultrasonography of study participating pregnants were examined. Additionally isometric exercise test were done in other observation room by an other person and the values were recorded. The results of study participating pregnants were analyzed by Chi square and Mann Whitney U tests.