Vücuttan elektrik akımı geçirilen ratlarda serum kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein ve troponin i düzeyleri ile kalp histopatolojisinin tanısal değerinin araştırılması
The diagnostic value of serum heart type fatty acid binding protein and troponin i levels with histopathology of heart in rats exposed to experimental electric injury
- Tez No: 298992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Vücudundan elektrik akımı geçirilen ratlarda kalpten elektrik akımı geçişine bağlı yapısal hasarın serum H-FABP ve cTnI miktarındaki ve kalp dokusundaki immünhistokimyasal değişiklikler ölçütünde ortaya konmasıdır.Gereç ve Yöntem: Toplam 64 adet rat ile her biri 8 adet rat içeren 7 çalışma grubu ve 1 kontrol grubu oluşturuldu. Anestezi sağlandıktan sonra alt ve üst ekstemitelere bağlanan elektrot aracılığıyla çalışma grubuna 5 saniye elektrik akımı verildi. Kontrol grubuna elektrik akımı verilmeden, 3 gruba ise sırası ile 110 volt, 220 volt ve 600 volt elektrik akımı verilerek kan ve kalp örnekleri alındı. Kalan dört gruba ise 110 volt elektrik akımı verildikten sonra sıra ile 1, 2, 4 ve 6. saatlerde kan ve kalp örnekleri alındı.Serum H-FABP ve cTnI düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Myokard dokusu H-FABP ve cTnI antikorları ile immunohistokimyasal olarak boyandı.Verilerinin istatiksel değerlendirmesi SPSS 15.0 ve Sigma Stat 3.5 programları ile yapıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testiyle kontrol edildi. Bağımsız grupların karşılaştırılması için Kruskal-Wallis testi ile gruplar arası çoklu karşılaştırma Tukey ve Student-Newman-Keul Testleri ile yapıldı.Bulgular: Kontrol grubu ile vücuduna 110 volt, 220 volt, 600 volt gerilim uygulanan grupların serum H-FABP düzeyleri arasında ve 110 volt elektrik akımı uygulandıktan sonra 0, 1, 2, 4, 6.
Özet (Çeviri)
Aim: This experimental study was performed to determine the use of H-FABP and cTnI as biochemical markers of myocardial damage due to electrocution and the correlation between H-FABP, cTnI levels and immunohistochemical findings.Materials and methods: A total of 64 rats were divided into 7 study groups and one control group, each consisting of 8 rats. After being anesthetized 7 study groups of rats were given electricity for 5 seconds through electrodes connected to the upper and lower extremities except control group. Three groups were exposed to an electricity of 110, 220 and 600 volt and blood samples with whole hearts were taken after electrocution. Four groups were exposed to an electricity of 110 volt and blood samples with whole hearts were taken after 1, 2, 4, 6 hours of electrocution.Serum H-FABP and cTnI levels were studied with enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) method. Myocard tissues were stained immunohistochemically with H-FABP and cTnI antibodies.The descriptive statistical analyses were made using the SPSS 15.0 and Sigma Stat 3.5 softwares.