Deneysel vertebral füzyon üzerine kemik greftleri ve insan amniyon sıvısının etkileri
The effects of human amnıotıc fluıd and bone greft on vertebral fusıon ın an experımental model
- Tez No: 298994
- Danışmanlar: DOÇ. MİTHAT ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ratlarda vertebral füzyon oluşumuna kemik greftleri ve insan amniyon sıvısının füzyona etkisini araştırmaktır.Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada, ortalama ağırlıkları 250gr (200-300gr) olan, 24 haftalık, 72 adet Spraque Dawley cinsi rat kullanıldı. Ratlar altı ayrı gruba ayrıldı. Grup I Otogreft, Grup II Otogreft ve İnsan amniyon sıvısı, Grup III Allogreft, Grup IV Allogreft ve İnsan amniyon sıvısı, Grup V DKM, Grup VI DKM ve İnsan amniyon sıvısı olacak şekilde onikişer rat içeren altı grup oluşturuldu. Grup II,IV,VI `da 0.5 cc amniyon sıvısı kullanıldı. L4-L6 vertebralara dekortikasyon oluşturulduktan sonra spinal füzyon uygulandı. Tüm hayvanlar sekizinci haftanın sonunda sakrifiye edildi. Gruplarda yapılan füzyonların sonuçlarının değerlendirilmesi, Lenke'nin radyolojik ve Emery'nin histolojik skorları kullanılarak yapıldı.Bulgular: Sekizinci haftanın sonunda, histolojik ve radyolojik skorlara bakıldığında otogreft grubuna göre otogreft+amniyon sıvısı, allogreft, allogreft+amniyon sıvısı grubu ve DKM +amniyon sıvısı grupları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the effects of human amniotic fluid and bone grafts on rat vertebral fusion model.Material & Method: In this study, 24 weeks old,72 Spraque Dewley Rats, with an average weight of 250 gr (200-300 gr), 24 weeks-old, were used. Rats were divided into 6 subgroups, named; group I autograft, group II autograft and human amniotic fluid, group III allograft, group IV allograft and human amniotic fluid, group V demineralizated bone matrix, group VI deminerilizated bone matrix and human amniotic fluid, including 12 rats in each group. 0.5 cc human amniotic fluid was used for each subject in groups II, IV, VI.4th-6th lomber vertebra were fusioned after decortication. All subjects were sacrificed at the end of eight weeks.