Development of frame relay software for high speed packet switched networks
  1. Tez No: 29907
  2. Yazar: ALBERT LEVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. UFUK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Çerçeve aktarma teknolojisi, Tümleşik Hizmetler Sayısal Şebekesi (ISDN) kavramının isterlerini saniyede 2 milyon bit iletim hızıyla karşılamak üzere teklif edilmiştir. Çerçeve aktarma, bağlantı yönlü bir paket anahtarlama tekniğidir ve yerel alan ağlarının arabağlantısı için amaçlanmıştır. Çerçeve aktarmanın temel özelliği, veri bağlantı katmanının iki altkatmana ayrılmasıdır. Bunlar, çekirdek veri bağlantı (VB_ÇEKİRDEK) ve veri bağlantı kontrol (VB_KONTROL) altkatmanlandır. DL_CORE altkatmanı kullanıcı-ağ arabiriminde (KAA) işler ve X.25 gibi diğer paket anahtarlama teknolojilerine nazaran arabirim işlevini azaltır. Bu işlev, iletim ve çerçeve hatalarının saptanması, çerçeveleme işlemlerini, ve sıkışma denetimini içerir. VB_KONTROL altkatmanı bütün olağan veri bağlantı katmam işlevlerim uçtan uca usulüne göre gerçekleştirir. Bu tezde, VBÇEKİRDEK altkatmanı için bir tasarım teklif edilmiş ve ilişkin yazılım gerçeklenmiştir. Bu aslında çerçeve aktarma temelli bir sistemin KAA'sıdır. VBÇEKÎRDEK tasarımı bir durum geçiş modeline dayanmaktadır. Altkatman yazılımı C dilinde geliştirilmiştir ve gelecekte bölümümüzde yapılacak çerçeve aktarma iletişim ve anahtarlama yazılımlan geliştirilmelerine temel teşkil edecektir. Bu yüzden yazılımımız, sonradan yapılacak eklemeleri imkanlı kılacak halde tasarlanmıştır. Çerçeve aktarma yazılımı, klasik VB_ÇEKİRDEK işlevlerinin yanısıra bir benzetim çıktısı yaratılmasını da içerir. Benzetim çıktısı bütün kritik olayların kayıtlarından oluşur. Bu tasarım ve gerçekleme çerçeve aktarma ile ilgili CCITT standartlarına dayansa da bunlarla kısıtlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The frame relay technology has been proposed to satisfy the requirements of Integrated Services Digital Network (ISDN) concept with a transmission rate of 2 Mbps. Frame relay is a connection oriented packet switching technique and is intended for the interconnection of local area networks. The basic characteristic of frame relay is the division of the data link layer into two sublayers. These are the Data Link Core (DLCORE) and the Data Link Control (DL_CONTROL) sublayers. The DL_CORE sublayer operates at User- Network Interface (UNI) and reduces the interface functionality as compared to the other packet switching technologies like X.25. The interface functionality includes the detection of transmission and frame errors, framing operations and congestion control. The DLCONTROL sublayer performs all the usual data link layer functions in an end-to-end manner. In this thesis, a design for the DL_CORE sublayer has been proposed and the corresponding software has been implemented. This is actually the UNI of a communication system based on frame relay. The design for DLCORE is based on a state transition model. The sublayer software has been developed in C language and it will constitute a basis for future development of the frame relay communication and switching software in our department. Therefore, our software has been designed so that future additions to it would be possible. The software for frame relay includes both the classical DLCORE functions as well as the generation of a simulation output. Simulation output consists of the recording of all critical events. The design and implementation are based, but not limited to, the CCITT standards on frame relay.