Open-loop and closed-loop observer design for generalized linear time-invariant systems
- Tez No: 29906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZÇALDIRAN KADRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
VI ÖZET Bu tezde, genelleştirilmiş doğrusal zamanda değişmeyen sistemler için açık ve kapalı halkalı gözlemleyici tasarlama metodları çalışılmıştır. Açık halkalı gözlemleyici olarak, başlangıç durumunu çıktı ve çıktının türevlerinden faydalanarak bulma metodu sunulmuştur. Böyle bir başlangıç durumunun tek olarak hangi durumlarda bulunabileceğinin ölçütleri verilmiştir. Kapalı halkalı gözlemleyici kavramı genişletilmiş ve üç değişik kapalı halkalı gözlemleyici tanımlanmıştır. Bu üç tip kapalı halkalı gözlemleyicinin hangi durumlarda tasarlanabileceğim açıklayabilmek için yeni bir eşit biçim tanımlanmış ve gerçel sistem ile gözlemleyici arasındaki hata sistemi üzerinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Open-loop and closed-loop state observer design methods for generalized time-invariant systems are studied. As open-loop observer, the method of finding the initial condition from output and its derivatives is presented. The criteria when such an initial condition can be found uniquely is given. Closed-loop observer concept is extended by defining three different closed-loop observers. To provide a criteria when each of three closed-loop state observers can be constructed, a new canonical form for error between the real system and the observer is defined and used.