Experimental study of sediment transport and numerical solution with finite volume method
Katı madde taşınımının deneysel araştırılması ve sonlu hacimler yöntemiyle çözümü
  1. Tez No: 299102
  2. Yazar: AMİN GHAREHBAGHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bir boyutlu yöntemler basitlik ve yeterli derecede doğru sonuçlar verebilmelerinden dolayı çok sayıda araştırmacı tarafından kullanılmaktadırlar. Bu tez kapsamında katı madde taşınımını sonlu hacimler yöntemiyle bir boyutlu olarak çözümü yapılmıştır. Çözümün hassasiyetine bağlı olarak katı madde taşınımının denklemleri explicit ve implicit yaklaşımlarla incelenmiştir. Bu araştırma, kinematik ve dinamik dalga yöntemlerı üzerinde yapılmıştır. Artı olarak çözümler dengede ve dengede olmayan durumlar için de incelenmiştir. Son olarak üretilmiş modeler labraturda yapılan deneysel çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Modellerin sonuçu ile laburatuar sonuçları genelde büyük derecede uyum sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Because of simplicity and reasonable results that can be obtained by one dimensional solution, the use of these predictions are increasing. In this thesis, one dimensional solution for sediment transport equations by finite volume method is proposed. Depending to the sensitive of the solution, sediment transport equations solved by implicit and explicit schemes. In this research, both kinematic wave and the dynamic wave models are investigated. Moreover both the equilibrium and non-equilibrium form of solutions are investigated. Finally the model is verified by the laboratory research. The results are generally simulated well.