The numerical solutions to the model of primary infection by HIV
HIV'deki temel enfeksiyon modelinin sayısal çözümleri
- Tez No: 299124
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR SOMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Virüs dinamiklerinin standart modellerinden temel HIV enfeksiyonu modeli (Phillips, 1996) ve enfeksiyonlu hücrelerin, bağışıklık efektör hücreleri tarafından azaltılmasını içeren, genişletilmiş sınırlı hedef hücre modelinin (Stafford et al., 2000) çözümlerinin davranışları ve bölgesel kararlılıkları çalışılmıştır. Eğer temel üretim sayısı 1'den büyük ise virüs temizlenir ve hastalık yok olur, eğer bu sayı 1'den küçük ise virüs konakçıda kalmaya devam eder ve çözümler kronik hastalık dengesine gelir. Sonuçlar, Burg, D. ve arkadaşlarının 2009 yılı yayınındaki bazı deneysel verilerle desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The local stability and the behaviors of the solution to the standard models of virus dynamics of primary HIV infection (Phillips, 1996) and the extended target-cell limited model which include infected cell depletion by immune effector cells (Stafford et al., 2000) are studied. If the basic reproduction number is smaller than 1, the virus is cleared and the disease dies out; if it is greater than 1, then the virus persists in the host, solutions approaches a chronic disease steady state. The results are supported by some experimental data which are given in Burg, D., et al., (2009).