Güneş çevriminin dinamik modellenmesi
- Tez No: 39138
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN ŞUHUBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Güneşin gözlemlenen 22 -yıllık yaklaşık - periyodik manyetik aktivitesi, ortalama elan elektrodinamiği çer çevesinde ve diferansiyel rotasyon ile ©(-etkinliğinden kaynaklanan dinamik etkinmeler gözönüne alınarak ince lendi. iCurulan modeller, kısmi türevli -diferansiyel denklemler olan alan denklemlerinden tek bir mod üzerinde yapılan kesintiyle elde edilen.kuvadratik nonlisecrite sahibi adi diferansiyel denklem sistemleri ni içermektedir. îki ayrı modelde elde edilon bu denklem "takımlarının uygun parametre aralıkları içinde limit- çevrim çö'zümleri bulunduğu gerek nümerik analizle, gerek normal form analiziyle gösterilmiştir. Yukarıda adı geçen her iki dinamik etkinliği kapsayan ikinci model, limit- çevrim ve torlar gibi stabil çözümlerin yanısıra belli parametre aralıklarında güneşin düşük aktivite 4tvirle» rine (grand -minima) karşılık gelecek şekilde kuvazi- periyodik ya da kaotik çözümler de içerir. Gözlemlerin en belirgin özelliklerini bu şekilde kapsayan bu tarz basitleştirilmiş modeller, bize nonlineer denklem sistem lerinin davranış zenginliğini kanıtlar ve bugün için analizlerine yetecek matematik bilgisine sahip olmadığı mız ana denklemlerin daha geniş kapsamlı çözüm zengin-' ligine işaret ederler. fv.)
Özet (Çeviri)
SUMMARY The solar magnetic activity, in addition to the 22-yeax cycle, shows certain non linear characteristics as evidenced by the unpredictability of sunspot numbers from one period to the next and the famous“grand minima”, times when the magnetic activity is very low for several periods of the cycle. The kinematic the ory of the solar dynamo is insufficient for explaining these higher-order features of the magnetic activity. In this work, we have tried to obtain these nonlinear features by building sim ple dynamical models. These models incorporate feedback from the generating mechanisms. The kinematical theory of magnetic field generation in electri cally conducting fluids is based on obtaining growing solutions of the induction equation: ^ = VA(uAB) + r/V2B (1) where u,is the velocity field of the fluid, B. is the magnetic field and r\ is the mag netic diffusivity, assumed constant. Roughly we can say that the first term on the right, the convective term, is responsible for giving generation i. e. growth of the magnetic field for appropriate assumed velocity fields while the second term gives diffusion. When the u-field is assumed to be given independently of the B-field, this equation is a linear evolution equation for the B-field. In this case, we say we have dynamo action if we obtain exponentially-growing solutions for B. Obtaining stationary solutions ( steady or oscillatory ) is only possible for very special u-fields, but then these are incapable of amplifying seed-fields. This is the impasse of the linear theory. Of course, in general a growing mag netic field will begin to act on the fluid motions after a while and modify them through the Lorentz force, so the u-field can no longer be assumed as given, but has to be calculated by solving the Navier-Stokes equation containing the Lorentz force term. This makes the problem nonlinear. Considering that the Navier-Stokes eqations are in general unsolvable at the present state of the art even in absence of the Lorentz force, this is a formidable problem. It is only recently being tackled and then generally by rather oblique approaches» Ours is going to be one such approach of truncating the partial differential equations. We shall work in the framework of Mean-Field Electrodynamics. This is an (vi)approach to the induction equation that has been developed to deal with tur bulent velocity fields, which is generally the case in astrophysical contexts. The basis of this theory is the separation of the fields into their mean and fluctuating parts. Since the effects we are concerned with have to do with the large-scale field of the sun, we shall use the averaged form of the induction equation: BB ^- = VA(u0ABQ) + VA(aB0) + r]eV2B0 (2) where uq and B0 are the averaged velocity and magnetic fields, the term with the a-effect is derived from the < u A6.>-term with u and b denoting the fluctuating fields under the assumption that this term is a linear functional of i?o and the turbulent velocity field lacks reflection symmetry. r)e is the effective diffusivity which adds turbulent eddy diffusivity /? to magnetic diffusivity and this eddy diffusivity term also has its origin in the < uAji >-term. In case of weak diffusion limit and homogeneous pseudo-isotropic turbulence the coefficients a and /? are found in terms of the fluctuating velocity u to be given by: T* T c* = -- < u.VAu >, /3=- (3a, b) o o with r as eddy relaxation time. The mean field of the sun is axisymmetric. When the fields are decomposed into their toroidal and poloidal components, the equations in spherical coordinates are given by: DA dt + (;fc- v) ^in6A^ = aB + w2 ~ ^b>A