Modeling the effects of land use characteristics on mode choice for home?based work trips: The case of Istanbul
Ev-uçlu iş yolculukları için arazi kullanım karakteristiklerinin tür seçimi üzerine etkilerinin modellenmesi: İstanbul örneği
  1. Tez No: 299141
  2. Yazar: UĞUR YANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT ÖZDEMİR, PROF. DR. CEMAL ARKON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Ülkemiz kentleri, Avrupa ve Kuzey Amerika?daki kentlerde görülen trafik sıkışıklığı, trafik kazaları ve hava kirliliği gibi bazı problemlerin benzerleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumun üstesinden gelebilmek için gerek kentsel politikalar üreten yerel ve merkezi yöneticiler gerekse kent plancıları arazi kullanım ile ulaşım etkileşimini (LU&T) eniyilemeye (optimize) yönelmişlerdir. Son yıllarda kent planlama ile ilgili bazı yeni anlayışlar, seyahat taleplerinin biçimlendirilmesinin bu problemlerin üstesinden gelmede bir araç olarak kullanılabileceğini önermektedirler. Bu anlayışın temel hedefleri, büyük kentsel alanlarda motorlu araçlarla yapılan seyahatleri azaltmak ve toplu taşımayı geliştirmektir. Bu objektiflere ulaşmak için, arazi kullanımın tür seçimi üzerindeki olası etkilerinin anla?ılması önemlidir. Ancak, tür seçimi üzerinde arazi kullanımın etkileri Türkiye?de tam olarak cevaplanmamıştır. Bu tez, ev - uçlu iş (HBW) yolculukları için İstanbul?da ?seyahat tür seçimi? ve ?arazi kullanım? arasındaki ilişkinin farklı tür seçim modelleri uygulayarak ampirik olarak toplu ve bireysel düzeyde incelenmesidir. Bu çalışmanın odağı, İstanbul örneğinde arazi kullanım karakteristiklerinin ev - uçlu iş yolculuk tür seçimini nasıl etkilediğini anlamaktır. Bu çalışmada, lojit modeller ve Bayesian Belief Networks (BBNs), seyahat tür seçimi üzerinde arazi kullanımın etkilerini her iki düzeyde tanımlamak ve ölçmek için kullanılmaktadır. Deneysel data, 2007 İstanbul Ulaşım Master Plan çalışması için hazırlanan 2006 Hanehalkı Anketinden temin edilmiştir. Model sonuçları, arazi kullanım değişkenlerinin her iki düzeyde istatistiksel olarak anlamlı olduklarını göstermektedir. Arazi kullanım değişkenlerinin ilave edilmesi, modellerin açıklama düzeyini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The cities in Turkey have been facing some of the same problems that European and North American cities have, including traffic congestion, traffic accidents, and air pollution. To overcome this situation, both local and central administrators who make urban policies and city planners have tended to optimize Land Use and Transportation Interaction (LU&T). In recent years, some new concepts concerning urban planning have suggested that shaping travel demands can be used as a tool to overcome these problems. The most common objectives of this concept are to reduce motorized trips and to promote public transit in metropolitan areas. To achieve these objectives, understanding the probable effects of land use on mode choice is crucial. However, the effects of land use on mode choice have never been answered fully, in Turkey. This dissertation empirically explores the relationship between travel mode choice and land use by employing different mode choice models for home - based work (HBW) trips in Istanbul at aggregate and disaggregate levels. The focus of this study is to understand how land use characteristics affect home - based work mode choice in the case of Istanbul. In this study, logit models and Bayesian Belief Networks (BBNs) are used to identify and quantify the effects of land use on travel mode choice at both levels. Empirical data were obtained from 2006 Household Travel Survey prepared for 2007 Istanbul Transportation Master Plan Study. The model results show that land use variables are statistically significant at both levels. The inclusion of land use variables increases models? explanatory level.