Investigation of the rheological behaviour of nanosuspensions
Nanosüspansiyonların reolojik davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 299146
  2. Yazar: ÖYKÜ ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ÇİFTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Chemical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mikronaltı/nanoboyutlu kalsiyum karbonat, titan, silika, alümina ve zirkonya tozlarının organik bazlı yoğun süspansiyonlarının reolojisi incelenmiştir. Kalsiyum karbonat parçacıkları kirecin karbondioksit gazıyla çökeltilmesiyle, silika parçacıkları ise Stöber metodu ile sentezlenmiştir. Titan, alümina ve zirkonya tozları da ticari firmalardan sağlanmıştır. Bilyalı değirmende öğütülen doğal kalsiyum karbonat tozlarının reolojik davranışları incelenmiştir. Öğütülmüş bu tozların özellikle yüksek katı hacimsel içeriklerinde sıvı ortamda dağılımı kolay olmamıştır. Çökeltilerek sentezlenen kalsiyum karbonat parçacıklarının katı hacimsel içeriği %45 olan süspansiyonları kayma hızı 400 s-1'ye kadar çıkarılınca viskozitesi ilk değerinin 21 katı artarak kayma hızıyla kalınlaşan akışkan davranışı göstermiştir.Çeşitli titan süspansiyonlarında kayma kalınlaşma başlangıcı 20, 30 ve %40`lık katı hacimlerinde görülmüştür. Farklı boyutta parçacık dağılımlarına sahip olan titan süspansiyonlarında kayma kalınlaşma davranış başlangıcı daha düşük katı hacimlerinde gerçekleşmiştir ve viskozite artışı önemli ölçüde daha az görülmüştür. Hacimsel olarak %47 katı içeren silika süspansiyonlarının kritik kayma hızı 187 s-1'dir. Bu kayma hızında viskozitede ani bir yükselme görülmüştür. Reometre cihazının tork limitlerinden dolayı yüksek kayma hızlarında veri alınamamıştır.Parçacık dağılımları çoklu olan alümina süspansiyonlarındaki kritik kayma hızı tekil dağılımlı olanlarına nazaran daha yüksek değerlerde gözlemlenmiştir. En yüksek katı hacmi %62 olarak alümina bazlı süspansiyonlarda görülmüştür.Dinamik kayma reolojisi ölçümleri silika süspansiyonlarında katı kısmının sıvı kısmına göre daha baskın olduğunu göstermiştir. Titan ve silika dağılımlarında modifiye edilmiş Krieger-Dougherty modeli ile maksimum çıkılabilecek katı parçacık içerikleri hesaplanmıştır. Reolojik verilerin güç kanunu yasası ve modifiye edilmiş Cross modeline uygunlukları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rheology of concentrated calcium carbonate, titania, silica, alumina and zirconia suspensions of submicron/nanosized particles in non-aqueous media was investigated. Calcium carbonate and silica particles were synthesized by carbonation route and Stöber method respectively while titania, alumina and zirconia powders were obtained commercially. Suspensions of the ball milled natural calcium carbonate powders were also prepared. The dispersion of these powders especially at high solids loadings was observed to be difficult. The viscosity of the 45 vol% suspensions of precipitated CaCO3 particles increased about 21 times at a shear rate of 400 sec-1 relative to its initial value indicating shear-thickening behaviour.The onset of shear thickening was at 20, 30 and 40 vol% for three different commercial titania powder suspensions. The onset of shear thickening was at lower solids volume contents and the increase in viscosity with shear rate was far less dramatic for the titania suspensions with polydispersed particle size distributions. The critical shear rate was 187 sec-1 for silica suspensions at 47 vol% with a discontinuous jump in viscosity. Rheological data at higher shear rates was not obtained due to the torque limitations of the rheometer.The critical shear rate of the polydispersed alumina powder suspensions were higher than their relatively monodispersed counterparts. The highest solids loading achieved in alumina based suspensions was 62 vol%.The dynamic shear rheology measurements showed that the solid part of the silica suspension was becoming more dominant over the liquid part as the solid content was increased. The volume fraction dependence of the high shear viscosity was fitted to a modified Krieger-Dougherty model for titania and silica suspensions. The fit of the rheological data to the Power law and to a modified version of Cross model were analysed.