Synthesis, characterization of borosilicate nanoparticles and investigation of their cytotoxicity and genotoxicity in human cell lines
Borosilikat nanoparçacıkların sentezi, karakterizasyonu ve insan hücre hatlarındaki sitotoksik ve geneotoksik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 299156
  2. Yazar: EKİN ÖZTÜRK İLGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, Stöber metodunu uygulayarak, silika ve borosilikat nanoparçacıkları sentezlemeyi amaçladık. Sentezlenen parçacıkların kanserli akciğer epitel hücrelerindeki (A549) ve sağlıklı akciğer epitel hücrelerindeki (BEAS2B) sitotoksik ve genotoksik etkilerini araştırdık.Borosilikat nanoparçacıklarını sentezlemek için, bor kaynağı olarak tri metoksi boroksin (TMB) kullanılmış olup, boroksin ile silika nanoparçacıklarının yüzeyi kaplanmıştır. Kullanılan etanol ve amonyak miktarları ayarlanarak, parçacık büyüklüklerinin kontrolü sağlanmış olup, 60 ile 430 nm boyutlarında silika ve borosilikat naoparçacıklar sentezlenmiştir. Borosilikat nanoparçacıklardaki bor varlığını ve miktarı Energy-Dağılımlı X-ışını (EDX) spektroskopisi, Fourier Dönüşümlü Kırmızıaltı (FTIR) spektroskopisi ve asit-baz titrasyon metodu ile belirlenmiştir.Silika ve borosilikat nanoparçacıklarının A549 ve BEAS-2B hücreleri üzerindeki sitotoksik ve genotoksik etkileri incelenmiştir. Silika ve borosilikat nanoparçacıklar sentezlenen tüm büyüklüklerde 500 µg/ml konsantrasyona kadar, 24, 48 ve 72 saatlik inkübasyonlarında A549 hücrelerinde sitotoksik etki göstermemişlerdir. Bu parçacıklar, aynı miktarlarda BEAS-2B hücreleriyle inkübe edildiklerinde 24 saat sonra sitotoksik etki göstermemişler, fakat inkübasyon zamanı 48 ve 72 saate çıkarıldığında sitotoksik etki göstermişlerdir. Ayrıca, 60 ve 100 nm'lik nanoparçacıklarla yapılan çalışmalar, A549 hücrelerinde parçacıkların tetiklediği genotoksik etkileri olmadığını, fakat BEAS-2B hücrelerinde borosilikat nanoparçacıklarının tersine silika nanoparçacıklarının genotoksik etkiler yarattığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, we aimed to synthesize silica and borosilicate nanoparticles by the Stöber method. We then investigated the biological response of bronchoalveolar carcinoma-derived cells (A549) and healthy bronchoalveolar cells (BEAS2B) against the silica and borosilicate nanoparticles, by evaluating cytotoxicity and genotoxicity.The nanoparticles were synthesized by a modified Stöber method. To prepare borosilicate nanoparticles tri methoxy boroxine (TMB) was used as boron source to coat the surface of the silica nanoparticles. By varying the amounts of ethanol and ammonia the size of nanoparticles were tuned from 60 to 450 nm. We proved the presence of boron in the borosilicate nanoparticles by Energy-Dispersive X-ray (EDX), Fourier Transformed Infrared (FTIR) spectroscopy and an acid-base titration method.Cytotoxicity and genotoxicity induced both silica and borosilicate nanoparticles were investigated for the cell lines of A549 and BEAS-2B. Silica and borosilicate nanoparticles in all three sizes and dosages up to 500 µg/mL did not induce cytotoxic effects in A549 cells with incubation time up to 72 hours. The same amount of particles did not result in any cytotoxicity in BEAS-2B cells for 24 hours incubation, but they showed cytotoxic effects when the incubation time was increased to 48 and 72 hours. Furthermore, nanoparticles with sizes of 60 and 100 nm showed no genotoxicity for A549 but for BEAS-2B cells, silica nanoparticles induced genotoxic effects contrary to borosilicate nanoparticles.