Isolation of Arcobacter species from different water sources and characterization of isolated species by molecular techniques
Çeşitli su kaynaklarından Arcobacter türlerinin izolasyonu ve izole edilen türlerin moleküler yöntemlerle tanımlanması
- Tez No: 299155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BARAN, PROF. DR. HALİL İBRAHİM ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Arcobacter gram negatif, spiral şekilli bir bakteri olup, Campylobacteraceae ailesine aittir. Potansiyel bir gıda kaynaklı ve su-kaynaklı patojen olarak bilinir. Bu çalışmanın amacı, farklı su örneklerinden Arcobacter türlerini izole etmek ve izolatların fenotipik ve genotipik karakterlerini belirlemektir.İzmir ve çevresindeki çeşitli su kaynaklarından Arcobacter türlerini izole etmek için 115 örnek toplandı. İzole edilen örnekler PCR ile cins seviyesinde tanımlandı. Sonuç olarak, 42 örneğin (% 37) Arcobacter içerdiği saptandı. Daha sonra, Arcobacter izolatlarını tür seviyesinde tanımlamak için multiplex-PCR (m-PCR) tekniği kullanıldı. m-PCR, 21 pozitif örneğin A. butzleri (kirli su birikintisi= 13 tane, dere ve akarsu= 7 tane, kaynak suyu= 1 tane) olduğunu gösterdi. İzolatların geri kalanı (n=21), 16S rRNA gen sekanslama yöntemi ile analiz edildi. Sekans sonuçları, tanımlanamayan 21 suşun 19'unun % 96-99 oranlarında A.butzleri olduğunu gösterdi. Daha sonra, izolatların (n=42) karakterizasyonu için bir çok biyokimyasal test uygulandı. Ayrıca, izolatlar antimikrobiyal duyarlılıklarının belirlenmesi amacıyla disk difüzyon yöntemi ile test edildi. Antibiyotik test sonuçları, test edilen tüm Arcobacter izolatlarının (n=39) tetrasiklin ve siprofloksasine duyarlı olduğunu fakat vankomisine dirençli olduğunu gösterdi.Bu çalışma, çevresel su örneklerinden Arcobacter türlerinin prevalansının belirlenmesi amacıyla İzmir'de gerçekleştirilmiş ilk çalışmadır. Sonuç olarak, bu çalışma, su kaynaklarının bu patojen için yaygın bir rezervuar ve bulaşma aracı olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla, insan sağlığının korunması için gerekli tedbirlerin alınması zaruridir.
Özet (Çeviri)
Arcobacter is a Gram-negative, spiral-shaped bacterium and belongs to the family Campylobacteraceae. They are known as a potential foodborne and waterborne pathogen. The aim of this study was to determine the prevalence of Arcobacter spp. in different water sources in addition to their phenotypic and genetic characterization.One hundred and fifteen samples collected from various water sources in İzmir and surrounding area were used to isolate Arcobacter. The isolated strains were identified at the genus level by PCR showing that 42 samples (37%) were found to contain Arcobacter. Then, a multiplex PCR (m-PCR) was used to differentiate the isolates at the species level, revealing that 21 samples (sewage n=13, river n=7 and drinking water n=1) were positive for A. butzleri. The remaining undifferentiated isolates (n=21) were further analysed by 16S rRNA gene sequencing, displaying that 19 were identified as A. butzleri with a similarity level of between 96-99%. In addition, the antimicrobial susceptibility of the Arcobacter isolates obtained was tested using a disc diffusion method. All the isolates tested (n=39) were found susceptible to tetracycline and ciprofloxacin, but resistant to vancomycin.This is the first study carried out in İzmir to determine the prevalence and distribution of Arcobacter spp. from various water sources. The study showed that water sources including drinking water are common reservoirs and potential transmission vehicles for this emerging pathogen, suggesting that appropriate intervention measures should be taken to protect human health.