Bio-inspired design of a kinetic node for adaptable structures
Uyarlanabilir strüktürler için doğadan esinlenerek tasarlanan hareketli düğüm noktası
- Tez No: 299203
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Biology, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sürdürülebilir mimari tasarım sürecinde, sadece bugünün koşullarını değil, tüm üretim ve kullanım süresini ve ayrıca ileriye dönük ihtiyaçları düşünmek gerekmektedir. Bu nedenle, değişen koşullara uyum sağlayabilen tasarımlar günümüzde önem kazanmaya başlamıştır. Değişen koşullar, hem yapının kullanım amacı hem çevresel etmenler hem de sosyolojik değişimler olabilir. Bunlar bir bütün olarak ele alınmalıdır.Strüktür canlı veya cansız her maddenin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle değişime ayak uydurabilen strüktürler, hem sınırlı kaynakların verimli şekilde kullanımına, hem de dönemsel ihtiyaçlara cevap sağlayabilirler.Doğabilimi birçok disipline olduğu gibi, mimariye de birçok alanda ilham kaynağı olmuştur. Doğadan öğrenerek oluşturulan tasarımlar, sürdürülebilirlik bağlamında etkin tasarımlar oluşturmaya imkan sağlar. Bugüne kadar doğadan esinlenerek tasarlanmış çoğu strüktürler mimariye yeni çözümler getirmiştir. Doğa, belirli bir dengeye gelinceye kadar strüktürünü minimum enerji kullanarak, değişen koşullara adapte eder. Bu en minik yapı taşı atomdan, ekolojik sistemlere kadar her düzeyde geçerlidir. Fakat günümüzde hızla değişen ihtiyaçlara ve gelişen teknolojilere mimari yapılardaki statik çözümler yeterli gelmemekte ve uyum sağlayabilen mekan arayışları ortaya çıkmıştır. Bu arayış, kinetik strüktür sistemleri ile daha etkin şekilde vücut bulmaya başlamıştır.Bu araştırmanın amacı, değişen koşullara uyum sağlayabilen strüktürler için bir düğüm noktası tasarlamaktır. Bu hareketli düğüm noktası, çok disiplinli bir çalışma yaparak; doğanın minimum enerji kanunuyla oluşturduğu formlardan ve strüktürel düzenlerden ilham alarak, uzay kafes strüktürel sistemlerinin birleşim detaylarını analiz ederek, Bricard mekanizmasının gerektirdiği geometrik ilkeler sayesinde tasarlanmıştır. Sonuç olarak, bu düğüm noktasını farklı düzenlerde kullanarak çeşitli statik ve dinamik yapı sistemleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The architectural design should no longer consider just in terms of today?s demands, but also the life cycle and the further requirements of the built environment. The design process should consider the adaptation to the changing conditions which can be in terms of the building usage, environmental factors or even in the changes of sociological demands.Rapid change in activities of modern society and building technologies, has led to the need for adaptable spaces. Those spaces can be obtained by the adaptable structures which have potential for using our resources in efficient way and also for responding to the era?s needs. This can be achieved with kinetic structural systems and learning adaptable structures from nature.Nature has always inspired humanity by solving the basic needs with minimum material and sustainable solutions. Observation of nature enables architects and engineers familiar with highly developed structures and lead to the creation of new forms. The designs that are produced by learning from nature lead to practical engineering solutions in terms of sustainability.The aim of this research is to propose a joint; kinetic node with multidisciplinary approach. This kinetic node is designed by inspiring from the minimum energy shape configurations and the structural orders in natural structures especially the cell membrane and analyzing the joining details of space truss structural systems and the geometric principles of Bricard linkage mechanism. This new kinetic node gives capability to construct variable static and dynamic structural systems while constructing in different structural orders.