Samsun'da yatay düzleme gelen günlük tüm, yayılı ve direkt güneş ışınımı hesaplama modeli
A model for calculating daily global, diffuse and direct solar radiation on horizantal surfaces in Samsun
  1. Tez No: 299238
  2. Yazar: DERYA ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dünya nüfusundaki hızlı artış ve teknolojinin gelişimi ile enerji ihtiyacı sürekli olarak artmaktadır. Artan bu ihtiyacı karşılayabilmek için yenilenebilir enerji kaynakları gibi bol ve tükenmeyen enerji çeşitlerini kullanmamız gereklidir. Güneş enerjisi bu alternatiflerden birisidir.Güneş enerjisiyle çalışan sistemlerin analizini yapmak için, o bölgeye ait güneş ışınım değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, güneşlenme süresine bağlı üzerinde değişiklik yapılmış bazı Angström-tip eşitliklerin Samsun'da aylık ortalama günlük tüm güneş ışınımının tahmini için kullanılabilirliği araştırılmıştır. Ölçülen ve eşitliklerden elde edilen değerler karşılaştırılarak en uygun eşitlik bulunmuştur.Ayrıca Samsun'da aylık ortalama günlük tüm güneş ışınımı hesabı için, birinci dereceden Demir ve Çil eşitliği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With rapidly increase in world population and developing technology, demand of energy is ever increasing. In order to meet increasing need of energy, very large and inexhausted energy type as a renewable energy will be used. Solar energy is one of alternatives.To analyse the systems working with solar energy, it is required that values of the solar radiation belonging to the region have been known. In this study, it is investigated whether some modified Angström-type equations related to sunshine hours will be used to estimate of monthly average daily global solar radiation at Samsun. The most suitable equation is found by compared with the values measured and obtained from the equation.Also, the first - order Demir ve Çil equation developed for the calculation of the monthly average daily global solar radiation at Samsun.