Balıkesir ilinde çift eksenli güneş takip sistemi ile sabit eksenli PV sistemin verimlerinin karşılaştırılması
Comparison of efficiencies of dual axis solar tracking system and fixed axis PV system in Balikesir city
  1. Tez No: 299362
  2. Yazar: MEHMET FATİH BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacı nüfus artışı, hızlı teknolojik gelişmeler, ekonomik büyüme ve küreselleşme gibi nedenlerle hızla artmaktadır. Güneş enerjisi, artan enerji tüketimine cevap verebilmek amacıyla kullanılan alternatif enerji kaynaklarından birisidir. Türkiye, güneş ışınımı ve güneşlenme süreleri bakımından bu enerjinin kullanılabileceği ülkelerden birisidir. Bu çalışmada Balıkesir İlimizde yapılacak uygulamaları teşvik etmesi ve çalışmalara referans olması düşünülerek, güneş enerjisi potansiyelinin incelenmesi, maksimum güç takip sistemli sabit ve 2-eksenli olmak üzere iki fotovoltaik güneş enerji sisteminin kurulumu ve eşzamanlı olarak çalışma ve verimlerinin karşılaştırması yapılmıştır. Alınan ölçümler sonucunda çift eksenli güneş takip sisteminin, sabit panelli sisteme göre %39 daha yüksek verim sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays energy demand, for reasons such as population growth rapid technological developments, economic growth and globalization are increasing rapidly. Solar energy, alternative energy sources increasing energy consumption is used in order to be able to respond. Turkey is one of the countries uses solar energy in terms of solar radiation and sunshine duration. In this study, Balikesir in our city and work to promote the application so referencing mind, examination of the potential of solar energy, fixed, and 2-axis and simultaneous installation of two photovoltaic solar energy system as a work and comparison of productivity were made. As a result of measurements, dual-axis solar tracking system has 39% higher than the yield than a fixed-panel system.