Serbest Lie cebirlerinde otomorfik denklik
Automorphic equivalence for free Lie algebras
- Tez No: 299424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEMİZYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
K karakteristiği sıfır olan cebirsel kapalı bir cisim ve K cismi üzerinde X tarafından üretilen serbest Lie cebiri olsun. c pozitif bir tam sayı olmak üzere Lc ve M ile sırasıyla K üzerindeki iki ranklı c-yinci sınıftan serbest nilpotent Lie cebirini ve serbest metabelyen Lie cebirini göstersin.Bu çalışmada serbest Lie cebirlerinde otomorfik denklik ve iç-oto-denklik kavramlarını tanımladık. İki ranklı bir F serbest Lie cebirinde verilen herhangi iki elemanın otomorfik denk olup olmadığına karar veren bir algoritma yazdık. c
Özet (Çeviri)
Let K be a algebraically closed field of characteristic zero and F be free Lie algebra generated by the set X over K . Denote by Lc and M the free nilpotent Lie algebra of class c and the free metabelian Lie algebra respectively.In this thesis we define automorphic equivalence and iner-auto-equivalence for free Lie algebras. We present an algorithm which decides whether or not two elements in F are equivalent under an automorphism of F . We determined conditions of reducibility under an inner automorphism for degree of a given element in Lc and M. Finally, we have given two algorithms which decide whether or not two elements in Lc for c