Yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisinin binalarda kullanımı üzerine bir inceleme
An investigation of wind energy is one of renewable energy sources use at buildings
- Tez No: 299448
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde, enerji ihtiyacında görülen artış, mevcut enerji kaynaklarının tükenmekte olması ve fosil yakıtlardan kaynaklanan çevre kirliliği yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Enerji tüketimin büyük bir kısmının yapılardan kaynaklanması yapılarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi başlatmıştır. Bu çalışmada binalarda kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarına değinilmiş ve yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar enerjisinin gelişmiş ülkelerde ve Türkiye' deki mevcut durumu değerlendirilmiştir. Bu bağlamda binalarda rüzgar enerjisinden aktif ve pasif yararlanma prensipleri açıklanmıştır. Yurt dışında rüzgar enerjisi kullanan yapılar örneklerle değerlendirilmiş, ülkelerin kurulu rüzgar güçleri grafiklerle anlatılmıştır. Türkiye' de rüzgâr enerjisinin potansiyeli, kurulu gücü ve mevcut rüzgar santralleri belirtilmiştir. Türkiye' de bina-rüzgar enerjisi ilişkisinde istenilen düzeye gelinmediği, rüzgar enerjisi uygulama alanlarının ağırlıklı olarak rüzgar çiftlikleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Değerlendirme çalışmasında elde edilen bulgular sonuç bölümünde bir araya getirilerek rüzgar enerjisi kullanılan binalarda tasarımcıların dikkat etmesi gereken prensiplere değinilmiş, Türkiye'nin bu platformda ilerleyebilmesi için alınması gereken tedbirler ve yapılması gereken çalışmalar saptanmıştır. Bu değerlendirmelerin sonraki tasarımlara veri olarak aktarılması, tasarım sürecine yansıtılması ve bina-rüzgar enerjisi ilişkisine gerekli önemin verilerek ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increase in energy use, the existing energy resources are running out and environmental pollution from fossil fuels necessitates the use of renewable energy sources. A large portion of the energy consumption of buildings has increased the need for renewable energy sources. In this study renewable sources of energy used in buildings and one of the renewable energy sources, wind energy's current state in developed countries and in Turkey was considered. The principles of active and passive use of wind energy in the buildings was explained. Samples were evaluated using wind energy structures abroad and these countries' current wind energy was considered. Wind energy potential, and the present installed capacity of wind power stations in turkey was indicated. In Turkey, there is the desired level of wind energy use in buildings, and was concluded generally there are wind farms in TurkeyIn result part, the principles using wind power in the buildings was considered and Turkey's development in the use of wind energy for the measures to be taken and the work to be done had been identified. These results in the next data transfer designs and their reflections to the design process and the importance using wind energy in the buildings, the use of wind energy's contribution to the economy was considered.