Mersin bitkisi (Myrtus communis L.) ve defne (Laurus nobilis L.)' den elde edilen ekstraktların yılan balığı (Anguilla anguilla L., 1758) filetolarının soğuk depolama (4°c) süresince duyusal, kimyasalve mikrobiyolojik kalitesi üzerine etkileri
The effect of myrtle (Myrtus communis L.) and laurel (Laurus nobilis L.) extract on sensory, chemical and microbiological quality of European eel (Anguilla anguilla L., 1758) fillets during refrigerated storage
  1. Tez No: 299447
  2. Yazar: İLYAS ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada Mersin bitkisi (Myrtus communis) ve defne' (Laurus nobilis) den solvent ekstraksiyon yöntemi ile doğal antioksidan elde edilmiştir. Elde edilen doğal antioksidanların, vakum paketlenen yılan balığı (Anguilla anguilla) filetolarının 4°C'de depolanması süresince duyusal, kimyasal (TVB-N, TBA, PV, FFA, pH ve yağ asitleri) ve mikrobiyolojik (TAMB, TAPB ve koliform bakteri sayımı) kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Yılan balığı filetosunun raf ömrü kontrol grubunda 12 gün, defne ve mersin ile muamele edilen gruplarda ise sırasıyla 16 ve 20 gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, natural antioxidants from myrtle (Myrtus communis) and laurel (Laurus nobilis) were produced using solvent extraction method. The effect of the natural antioxidant on sensory, chemical (TVB-N, TBA, PV, FFA, pH and fatty acids) and microbiological (TVC and total coliform count) changes of vacuum packaged eel fillets stored at 4oC for were investigated.