Bulanık mantığa dayalı kontrol kartları ve süreç yeterliliği
Control charts and process capability based on fuzzy logic
- Tez No: 299508
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN HAMURKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, bulanık küme teorisine dayalı bulanık mantık çerçevesinde ölçülebilen kalite karakteristiği için yaygın olarak kullanılan kontrol kartları ve sürecin yeterliliğine ilişkin süreç yeterlilik indeksleri açıklanmıştır.Bir sürecin değişkenliğini değerlendiren ve sürecin devamlı istenen nitelikte ürün verme yeteneğini sağlayan İstatistiksel Süreç Kontrol'de ürünlerin istatistiksel olarak kontrol ve analiz edilmesinde kullanılan en önemli araçlarından biri kontrol kartlarıdır. Kontrol kartları ile sürecin istatistiksel olarak kontrolde olduğu tespit edildikten sonra sürecin yeterliliğini değerlendirmek için süreç yeterlilik indekslerinden yararlanılır. Çalışmada özellikle üretim sektöründe yaygın olarak kullanılan , ve kontrol kartları dikkate alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde istatistiksel süreç kontrolü hakkında genel bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde klasik süreç yeterlilik analizi ve bu analizde kullanılan süreç yeterlilik indekslerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, bulanık mantık, bulanık kümeler ve bulanık sayılar ele alınmıştır. Beşinci bölümde, ölçülebilen kalite karakteristiğine ilişkin bulanık kontrol kartları incelenmiştir. Altıncı bölümde, bulanık süreç yeterlilik analizi ve bu analizde kullanılan bulanık süreç yeterlilik indeksleri verilmiştir. Yedinci bölümde uygulama, son bölümde ise bulanık mantığa dayalı kontrol kartları ve süreç yeterliliğinin klasik yöntemlere göre üstünlükleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, commonly used variable control charts and process capability indices related to process capability within the framework of fuzzy logic based on fuzzy set theory are examined.Statistical process control is an approach that evaluates variability of a process and provides continuously the desired quality product making ability of a process. Control charts are one of the most important tools of statistical process control and this charts are used to control and analysis of products statistically. Firstly, whether the process is under statistical control or not is determined with control charts and then process capability indices are used to evaluate process capability. , and control charts which are used widely in production sector are considered. General information is given about statistical process control in the second section of the study. In section three, traditional process capability analysis which uses traditional process capability indices is discussed. Fuzzy logic, fuzzy sets and fuzzy numbers form the fourth section. Fuzzy process capability analysis which uses fuzzy process capability indices is examined in the sixth section. An application is given in seventh section. In the final section, advantages of control charts and process capability based on fuzzy logic so far as traditional control charts are given.