Türkiye tersiyer kömürlerinin jeoistatistiksel olarak incelenmesi
Geostatistical study of tertiary coals of turkey
  1. Tez No: 299524
  2. Yazar: FIRAT ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ERHAN TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Türkiye Tersiyer dönem kömürleri jeoistatistiksel açıdan incelenmiştir. İnceleme Tuncalı vd. (2002) tarafından üretilen verilere dayanmaktadır.Tersiyer sınırlar içindeki kömürlerin Alt ısıl değer (AID), kül ve neme ilişkin uzaklığa bağlı değişkenliği incelenmiş ve tüm Tersiyer sahalardaki kömür dağılımı ortalamasız krigleme yöntemi ile kestirilmiştir.Doğrudan Ardışık Benzetim yöntemi ile Tersiyer alanlarda kalite değişkenleri için benzetimler yapılmış ve benzetim sonrasında, sınır değerlerden düşük olma olasılıkları haritalanmıştır. Türetilen benzetim sonuçlarından yola çıkılarak Tersiyer alanlarda ek örnekleme yapılması gereken lokasyonlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tertiary coals of Turkey is investigated from geostatistical perspective. Study based on data produced by Tuncalı (2002).Spatial variability of LCW (lower calorific value), ash and moisture content of the coals that are in Tertiary boundary investigated and distribution of the all coals in Tertiary boundary is estimated by using Ordinary Kriging.Geostatistical simulation is made by using Direct Sequential Simulation with respect to all variables and then, probabilities of being below cut-off values are determined. By using simulation results, extra locations of sampling are determined.