Numerical simulations of two - phase flows using two - fluid approach
Iki fazli akişlarin iki akişkan yaklaşimi ile sayisal modellemesi
  1. Tez No: 299551
  2. Yazar: BUĞRA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL NİYAZİ SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma hesaplamalı akışkan dinamiği yazılımlarının iki fazlı akışların modellenmesindeki kapasitelerini anlamak ve potansiyellerini göstermek adına yapılmıştır. Çalışma, izotermal koşullarda genişleyen ve daralan kanallarda iki fazlı boru içi akışlara odaklanmıştır. İlgilenilen akış rejimi, boşluk oranının yüzde 5 ila 20 arasında değiştiği ?bubbly flow ? kabarcıklı akış? rejimidir.Çalışmada iki fazlı akışların sayısal modellemesi için kullanılan matematiksel araç olarak ?Euler ? Euler? modelinin ?İki ? Akışkan? yaklaşımı seçilmiştir.Çalışmada öncelikle basınç ile boşluk oranı, akış debisi ve kabarcık çapı gibi akış parametreleri arasındaki ilişki genişleyen ve daralan borularda incelenmektedir. Çalışma ayrıca, deneysel verilerin sayısal hesaplama sonuçları ile karşılaştırılması yolu ile iki ? akışkan yaklaşımının doğrulaması üzerinde de durmuştur. Çalışma boyunca farklı türbülans modelleri, farklı sınır şartları ve farklı kabarcık etkileşimi modelleri kullanılmış ve aralarında karşılaştırmalar yapılmıştır.Çalışma sonunda iki akışkan yaklaşımının iki fazlı akışların sayısal modellemesinde güçlü ve ileri bir araç olduğu ve boşluk oranı, basınç değişimi gibi parametreleri iyi bir doğruluk payı ile tahmin edebildiği gözlemlenmiştir. Ancak yaklaşımın hala geliştirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study is performed to gain an understanding of the capabilities of computational fluid dynamic codes in modeling of two phase flows and show their potential. It focuses on two-phase isothermal pipe flows in divergent and convergent channels. Relevant flow regime is ?Bubbly Flow Regime? in which void fraction is changed between 5% and 20%.Two - Fluid? approach of Euler - Euler multiphase model is chosen as a mathematical tool for numerical modeling of two-phase flow systems in the study.First objectives of the study is to investigate the relationship between pressure drop and flow parameters like void fraction, mass flow rate and bubble diameter in a divergent/convergent pipe. Study also deals with the validation of two - fluid approach by comparing experimental profiles with the results of numerical calculations. Different types of boundary conditions, turbulence models, and bubble interaction models are investigated and compared in the study.In the study it is concluded that two ? fluid approach is an advance and powerful numerical tool in modeling of two phase flows and it can predict void fraction and pressure change in good level of accuracy. But the approach still needs to development.