Dağıtık yapay zekâ destekli 3 boyutlu domino oyunu
A distributed ai aided 3d domino game
- Tez No: 299575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN EMRAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tezde ağla bağlı 4 bilgisayarda oynanan sıra tabanlı bir oyun (domino 101 oyunu) incelenmiştir. Bilgisayarların üçünde doğal zekâ, birinde ise yapay zekâ vardır. Oyun masası tüm bilgisayarların monitöründe oyuncunun kendi bakış açısından görülmektedir. Domino taşları 3 boyutludur. Dağıtık sistemler için TCP/IP. protokolü, 3 boyutlu görüntüyü elde edebilmek için Microsoft XNA teknolojisi kullanılmıştır. Domino 101 oyunu gerekirci bir oyun değil, oyunun sonucu taşların başlangıç anında rastgele dağılımına bağlıdır. Bu dağılımların sayısı ise çarpımına eşittir. Ayrıca, 4 kişi arasında oynanan bu oyunda oyuncular ikişerli ortaktırlar. Buna göre, oyuncunun elindeki taşları nasıl kullandığını, yani ortağının elindeki taşlara uygun olarak mı, yoksa kendi elindeki taşlara uygun olarak mı oynadığını tahmin edemiyoruz. Doğal zekânın hangi seviyede bir oyuncu olması da oyunun sonucunu etkilemektedir. Bu nedenler yapay zekâ(YZ) geliştirmeyi zorlaştırmaktadır. Tezde beş seviye YZ geliştirtmiştir. 1. seviyedeki YZ oyun kurallarını bilen ve sayıları tanıyan bir çocuğun zekâsına eşdeğerdir. Bu seviyede YZ oynanabilecek taşı varsa oynar, yoksa pas der. İnternette oynayabileceğiniz domino oyunların çoğundaki YZ aynısını yapmaktadır. Son seviyedeki YZ ise usta bir oyuncudur, rakiplerinin oyunculuk düzeyine göre kendini geliştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis a turn-based game played on four computers connected via network is investigated. There are three computers with natural intelligence and one with artificial intelligence. Game table is seen by each player?s own view point in all players? monitors. Domino pieces are three dimensional. For distributed systems TCP/IP protocol is used. In order to get 3D image, Microsoft XNA technology is applied. Domino 101 game is non-deterministic game that is result of the game depends on the initial random distribution of the pieces. Number of the distributions is equal to the multiplication of following combinations:. Moreover, in this game that is played by four people, players are divided into 2 pairs. Accordingly, we cannot predict how the player uses the dominoes that is according to the dominoes of his/her partner or according to his/her own dominoes. The fact that the natural intelligence can be a player in any level affects the outcome. These reasons make it difficult to develop an AI. In the thesis five levels of AI are developed. The AI in the first level is equivalent to the intelligence of a child who knows the rules of the game and recognizes the numbers. The AI in this level plays if it has any domino, suitable to play or says pass. In most of the games which can be played on the internet, the AI does the same. But the AI in the last level is a master player, and it can develop itself according to its competitors? levels.