Prologla kalb cerrahisi yoğun bakım uzman sistemi
  1. Tez No: 29959
  2. Yazar: B. HAYRETTİN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ALAKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Kardiyoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Cardiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Operasyon ertesi yoğun bakımda hasta, birbirleriyle ilişkili alt sistemlerden oluşan bir karmaşık sistem olarak düşünülür. Yoğun bakım, tedavilerin en kritik safhasıdır ve bu dönemde uzman sistemlerin otomatik çıkarsama olanağı, çok önemli yardımlar sağlayabilir. Bu tez çalışmasında YBD (Yoğun Bakım Danışmanı) olarak isimlendirilen, çıkarımda geriye zincirleme metodunu esas alan kural tabanlı bir yeni uzman sistem sunulmuştur. YBD yoğun bakım ortamında: 1. Myokardial depresyon, 2. Kardiak tamponat, 3. High afterload, 4. Yetersi''; onarım, 5. Hipovolemi, 6. Cerrahi kanama, 7. Pıhtılaşma def ekti konularında tanı ve tedavide danışmanlık yapmaktadır. Sistem istendiğinde tanıya varmada izlediği çıkarım zincirini kullanıcıya bildirme özelliğiyle öğretim amacı taşımaktadır. Ayrıca YBD uzmanlara yukarda bahsedilen patolojik durumlarla ilgili klinik deneyimler sonucu yeni kurallar ekleme olanağı vermektedir. Kanımızca yoğun bakım ortamında YBD'mn kritik durumlarda kullanılması, tedavide riski büyük ölçüde azaltacaktır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY During a post surgical intensive care, the patient is considered as a complex integrated system composed of interrelated subsystems. Post operative intensive care period is the most critical stage of treatment and automated reasoning mechanism of expert systems can provide crucial help in handling such situations. în this study a new rule-based expert system with backward- chanining reasoning method named ICC (Intensive Care Consultant) is presented. In intensive care, ICC provides consultative advices about: 1. Myocardial depression, 2. Cardiac tamponate, 3. High afterload, 4. Inadequate operation, 5. Hypovolemia, 0. Surgical hemorrhage, 7. Coagulation defect. ICC can give the information to physicians about its inference chain for education. In adition, ICC permits experts in the field of pathologic conditions explained above to add now decision rules that they find useful in their clinical practice. It can be said that the application of ICC to critical situations in intensive care can greatly reduce the risks in medical treatments. 4 9