Farklı CNC torna kodlarını prolog dili kullanarak birbirine dönüştürme
- Tez No: 55148
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT GÜLESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
FARKLI CNC TORNA KODLARINI PROLOG DİLİ KULLANARAK BİRBİRİNE DÖNÜŞTÜRME SİSTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa KAYALI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1996 ÖZET Gelişen teknoloji, piyasanın ihtiyacı olan değişik özellikte ve maliyette ürünler ortaya çıkarmıştır. Üretim sektöründe hayati öneme sahip olan takım tezgahlan, piyasada çok değişik işlevlerde ve özelliklerde mevcuttur. Bir işletme bu çeşitlilik içerisinde değişik birkaç firmanın ürettiği takım tezgahına sahip olabilmektedir. Bir CNC parça programcısının, mevcut veya yeni geliştirilen bütün takım tezgahlarının özelliklerini bilmesi düşünülemez. Bu çalışma ile değişik tip ve özellikteki CNC torna tezgahları için üretilmiş olan CNC parça programlan birbirine dönüştürebilmektedir. Bir işletmede bulunan değişik marka ve özelliğe sahip tezgahların biri için yapılan CNC parça programı, bu geliştirilen program ile diğer tezgahların formatlarma dönüştürülüp kullanılabilir. Geliştirilen sistem TURBO PROLOG 2.0 programlama dilinde yazıldı ve 985Kb. yer kaplamaktadır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 5000015 CNC parça programlama, CNC, CLDATA 64 Doç. Dr. Mahmut GÜLESİN
Özet (Çeviri)
II THE SYSTEM FOR CONVERTING DIFFERENT CNC LA THE CODES EACH OTHER THROUGH THE USE OF PROLOG (M.Sc Thesis) Mustafa KAYALI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 1996 ABSTRACT Developing technology has resulted in products with various features and costs which are needed in industry. Machine tools which are vital in production are available with various specifications. Companies may have CNC machine tools with different control system. Part programmer cannot know programming of all machine tools. CNC part programs prepared for different CNC control systems can be converted each other by the use of the system developed. The system has been written in Turbo Prolog 2.0 and 985 Kb. Science Code Keyword Number of Pages 5000015 CNC, CLDATA, Parts Programming 64 Supervisor :Assoc. Prof. Dr. Mahmut GÜLESİN