Bitki kaynaklı duman ekstraktı butenolıde'in biber, cam güzeli ve ateş çiçeği tohumlarında çimlenme ve fide çıkışı üzerine etkisi
The effect of butenolide (plant derived smoke) on seed germination and seedling emergence in pepper, impatiens and salvia seeds
- Tez No: 299648
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, biber, ateş çiçeği ve cam güzeli tohumlarında butenolide' in çimlenme, fide çıkışı ve fide gelişimi üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla 2010 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir.Çalışmada, Demre Sivrisi biber (Capsicum annuum L.), F1 Accent cam güzeli (Impatiens walleriana) ve Salvano ateş çiçeği (Salvia splendens) çeşitleri kullanılmıştır. Çimlendirme denemeleri kağıt arasında kurulmuş, fide denemelerinde butenolide ve su (kontrol) fide gelişim ortamı olan torf' a uygulanmış, torfun sıvıyı iyice emmesi için 24 saat oda sıcaklığında ağzı kapalı bir şekilde bekletildikten sonra ekim gerçekleştirilmiştir. Her iki denemede de 18°C sıcaklık kullanılmıştır. Denemeler 2 tekrar olmak üzere yapılmıştır. Katalaz, APX ve SOD aktivasyonunu belirlemek amacıyla enzim analizleri yapılmıştır (42 s, 18°C, petri).Çimlendirme sonuçlarında biber tohumlarından her iki tekrarda da uygulanmış tohumlar kontrole göre istatistiksel olarak anlamlı (P?0.05) sonuçlar vermiştir. Diğer iki türde ise sonuçlar değişken olmuştur. Fide testi'nde ise her üç çeşidin bütün tekrarlarında butenolide uygulanan tohumlarda çıkış daha hızlı gerçekleşmiş (düşük OÇZ) ve buna bağlı olarak yaş ve kuru ağırlık bakımından daha gelişmiş fideler elde edilmiştir. butenolide uygulanmış tohumlarda her üç çeşitte CAT aktivitesi kontrole göre daha yüksek elde edilmiştir. APX ve SOD aktivitelerinde ise butenolide ve kontrol arasında istatistiksel olarak fark elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This work was conducted to test butenolide treatment on germination and seedling emergence and growth in pepper (Capsicum annuum L.), salvia (Salvia splendens) and impatiens (Impatiens walleriana) seeds at Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 2010.Germination tests were carried out between papers, seedling emergence tests were conducted by sowing seeds in to butenolide or water imbibed torf/perlite mixture following 24 h at 25°C. Both, germination and seedling emergence tests were conducted at 18°C. Experiments were repeated twice.