Sıcak su uygulamalarının Hasanbey ve Şekerpare kayısı çeşitlerinin bazı meyve kalite özellikleri ile raf ömrü üzerine etkisi
The effect of hot water treatments on some fruit quality parameters and shelf life of Hasanbey and Şekerpare apricot cultivars
- Tez No: 299653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN TUNA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışma 2010-2011 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Derim Sonrası Fizyolojisi Laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışmada, `Hasanbey' ve `Şekerpare' kayısı çeşitlerine ait meyvelerin meyve kabuk rengi, suda çözünebilir kuru madde kapsamı, titre edilebilir asitlik kapsamı, meyve eti sertliği, ağırlık kaybı, duyusal değerlendirme, solunum hızı ve etilen üretimi gibi bazı meyve kalite özellikleri ile raf ömrü üzerine derim sonrası dönemde 3 ve 5 dakika süre ile yapılan 50°C sıcaklıktaki sıcak su uygulamalarının etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla ticari derim zamanında derilen meyvelere sıcak su uygulamaları yapıldıktan sonra meyveler oda sıcaklığı koşullarında (20±1°C) bekletilmiş, raf ömrü süresi boyunca her gün alınan meyve örneklerinde meyve özelliklerinde oluşan değişimler izlenmiştir.Çalışmamızda meyve rengi L ve açı değerleri sırasıyla 60.69-69.42, 71.49-101.91 °, suda çözünebilir kuru madde % 9.20-22.83, titre edilebilir asitlik % 0.19-1.63, meyve eti sertliği 1.60-12.06 N, ağılık kaybı % 0.00-39.93, duyusal değerlendirme 1.33-5.00 puan, solunum hızı 13.66-67.70 ml.kg-1s-1, etilen üretimi ise 0.53-816.50 µl.kg-1s-1 değerleri arasında değişim göstermiştir. Meyvelerin raf ömrü, derim sonrası uygulamalar ile çeşitlere bağlı olarak 5-6 gün arasında değişirken derim sonrası sıcak su uygulamalarının meyve kalite parametreleri üzerine istatistiksel düzeydeki etkisi çeşit ve yıllara bağlı olarak farklılıklar göstermiştir.Çalışma sonunda derim sonrası sıcak su uygulamalarının kontrol meyvelerine göre belirgin etkisi gözlenemediğinden ve yıllara göre tekrarlanabilir sonuçlara ulaşılamadığından, bu konuda yürütülecek ileriki çalışmalarda farklı sıcaklık derecelerinin de göz önüne alınması gerektiğini vurgulamak olasıdır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Postharvest Physiology Laboratory of Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture during 2010-2011 years. In this research, the effect of postharvest hot water treatments at 50 °C for 3 and 5 minutes on some fruit characteristics such as fruit skin color, soluble soild content, titratable acidity, flesh firmness, weight loss, sensory evaluation, respiration rate and ethylene production, and shelf life in fruits of `Hasanbey? and `Şekerpare? cultivars were investigated. For this reason, fruits harvested at the commercial harvest time were kept at room conditions (20±1°C) after hot water treatments and changes were ifruit samples taken daily intervals during the self life period.In this research, fruit skin color L and hue values, soluble soild content, titratable acidity, flesh firmness, weight loss, sensory evaluation, respiration rate and ethylene production changed between 60.69-69.42, 71.49-101.91 °, 9.20-22.83 %, 0.19-1.63 %, 1.60-12.06 N, 0.00-39.93 %, 1.33-5.00 point, 13.66-67.70 ml.kg-1s-1 , 0.53-816.50 µl.kg-1s-1, respectively. While the self life of fruits changed between 5 and 6 days depending on the postharvest treatments and cultivars, significant effect of postharvest hot water treatments on fruit quality parameters showed differences acoording to the cultivars and years.As a result of this research, since clear effect of postharvest hot water treatments apart from controls could not be observed and repeatable results based on the years could not be obtained, it may be possible to state that different temperatures should be considered in future research on this subject.