Karada kurulu farklı kapasitedeki alabalık işletmeleri (Muğla, Fethiye) çıkış suları özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effluent characteristics in land-based trout farms (Muğla, Fethiye) with different capacities
- Tez No: 299684
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PULATSÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma su ürünleri yetiştiriciliği-çevre etkileşimi bağlamında, gökkuşağı alabalığı işletmeleri çıkış sularının kalite özelliklerine dikkat çekmek için Ekim 2009- Eylül 2010 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bu amaçla Eşen Çayı (Muğla, Fethiye) üzerinde kurulu orta (200 ton/yıl) ve büyük ölçekli (2 500 ton/yıl) çöktürme havuzu bulunan farklı iki kapasitedeki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) işletmesi giriş ve çıkış sularında önemli bazı su kalite özellikleri ile çıkış suyuna ilişkin askıda katı madde, biyokimyasal oksijen ihtiyacı, kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam inorganik azot ve toplam fosfor yük değerleri bir yıl süreyle aylık olarak izlenmiştir. Ayrıca herbir işletme için bir ton balık üretimi ve bir ton yem başına düşen azot ve fosfor yükleri tahmin edilmiştir.Araştırma süresince büyük ve orta ölçekli işletmelerin giriş ve çıkış sularında belirlenen su kalite özellikleri genellikle tüm aylarda istatistiki olarak önemli düzeyde farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out between October 2009-September 2010 to point to the quality of the effluents of trout farming within the context of aquaculture - environment interaction. For this purpose, some important water quality features in inlet and effluent and suspended solid, biochemical oxygen demand, chemical oxygen and the inorganic-nitrogen and total phosphorus loads in effluents of medium (200 tons year-1) and big scaled (2 500 tons year-1) with sedimentation ponds rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) farms which are established on Esen Creek (Muğla, Fethiye) have been monitored monthly for one year. Additionally for each farm, the nitrogen and phosphorus load is estimated for per ton of fish produced and per ton of feed used.During the research period, the determined water quality features in the inlet and effluent of medium and big scaled farms have generally shown significant statistical differences in all months.