Van ilinde karada kurulu farklı kapasitedeki alabalık işletmelerinin giriş ve çıkış su özelliklerinin araştırılması
The study on inlet and outlet water characteristics of different land rainbowtrout farms located in Van province
  1. Tez No: 563933
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırma, Vanda bulunan, yer altı ve yer üstü sularını kullanan, karada kurulu 12 adet gökkuşağı alabalığı işletmesinin giriş ve çıkış sularının kalitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Mart 2016 - Temmuz 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. İncelenen alabalık işletmeleri Çatak ve Gürpınar İlçeleri'nde kuruludur ve 10-250 ton/yıl arasında farklı kapasitelere sahiptir. Giriş ve çıkış sularında AKM, Eİ, bulanıklık, nitrat, nitrit, amonyak, amonyum, ortofosfat, pH, sıcaklık, ÇO ve fosfor değerleri 5 ay süreyle aylık olarak izlenmiştir. Analizleri yapılan parametrelerin ortalama değerleri, giriş ve çıkış sularında, su sıcaklığı 11.22 ve 12.08 °C, ÇO miktarı 11.52 ve 10.45 mg/L, pH 8.21 ve 8.36, Eİ 259.06 ve 265.88 μS/cm, amonyak 0.199 ve 0.221 mg/L, nitrit 0.124 ve 0.192 mg/L, nitrat 0.439 ve 0.506 mg/L, amonyum 0.204 ve 0.224 mg/L, fosfor 0.223 ve 0.259 mg/L, ortofosfat 0.077 ve 0.101 mg/L, bulanıklık 1.060 ve 1.336 mg/L, AKM 15.962 ve 18.109 mg/L olarak tespit edilmiştir. Gürpınar ve Çatak İlçeleri'nde bulunan alabalık işletmelerinin giriş ve çıkış su kalite sınıfları dikkate alındığında içme, kullanma, balıkçılık ve sulama suyu açısından uygun kriterlere sahip, ülkemizdeki ve dünyadaki su kalite kriterlerine uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the inflow and outflow waters quality of 12 rainbow trout farms located in Van that using ground and surface waters. This research was conducted between March 2016 and July 2016. These trout farms are established in Çatak and Gürpınar districts and have different capacities between 10-250 tons/year. In the inlet and outlet waters, suspended solids, electrical conductivity, turbidity, nitrate, nitrite, ammonia, ammonium, ortho phosphate, pH, water temperature, dissolved oxygen and total phosphorus were monitored monthly for 5 months. In this study, it has determined in the inflow watersand in the outflow waters the average values respectively that water temperature is 11.22 and 12.08 °C, dissolved oxygen is 11.52 and 10.45 mg/L, pH is 8.21 and 8.36, electrical conductivity is 259.06 and 265.88 µS/cm, ammonia is 0.199 and 0.221 mg/L, nitrite is 0.124 and 0.192 mg/L, nitrate is 0.439 and 0.506 mg/L, ammonium is 0.204 and 0.224 mg/L, phosphorus is 0.223 and 0.259 mg/L, orthophosphate is 0.077 and 0.101 mg/L, turbidity content is1.060 and 1.336 mg/L, the suspended solid is 15.962 and 18.109 mg/L. When the inflow and outflow water values of trout farms in Gürpınar and Çatak districts are taken into consideration, in terms of drinking, using, fishing and irrigation, it can be seen that these values are in accordance with the water quality criteria in our country and the world.