Rüzgar santrallerinin önündeki teknik ve ekonomik kısıtlar
Technical and economical limitations of wind farms
  1. Tez No: 299689
  2. Yazar: GÜVENÇ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ONURBAŞ AVCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüz dünyasında fosil yakıtlara dayalı enerji üretim sistemlerinin yoğun bir şekilde kullanımı hem gelecekte kaynak kıtlığı çekilmesi açısından hem de çevresel olumsuz faktörleri açısından bir sorun teşkil etmektedir. Özellikle fosil yakıtlı enerji üretim sistemlerinin çevreye verdikleri emisyon gazları dünyamızı kirletmekte ve sera etkisine neden olarak küresel boyutta iklim değişikliklerine neden olmaktadır. Bu nedenle dünyamızın gelecek için yenilenebilir ve temiz enerji üretim sistemlerine ihtiyacı vardır.Bu çalışmada, bir rüzgar santralinin kurulum ve işletmesinde karşılaşılacak zorlukların ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda bir rüzgar santralinin birim enerji üretim maliyeti ortaya koyulmuştur. Elde edilen bu veri konvansiyonel enerji üretim sistemlerinin bazıları ile karşılaştırılarak rüzgar enerjisinin günümüz teknolojisi ile diğer sistemlere kıyasla ekonomik, teknik ve çevresel açıdan ne derece uygun olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the modern world we are using fossil fuels for producing enery often. Using fossil fuels for enery producing has two different main issues. One of them is about the fuel reserves. The earth has limited fuel reserves. The other subject is about ecological concernes. All the fossil fuel based systems emitting greenhouse gasses that has cause greenhouse effect on earth. For the all these reasons in the near future our world needs a clean and renewable energy producing system.This study is about determining technical and economical limitations of a wind farm from the beginning of the project to the operating the wind farm for producing energy. In the end of the study unit / energy producing cost of a wind farm has been determined. That unit / energy producing cost value compared with some of the conventional energy producing systems cost values. In this study the economical, the technical and the ecological features of wind farms was copmared with some of the conventional energy producing methods.