Deep learning approaches for multi-site wind power forecasting in the West Aegean region of Turkey
Türkiye'nin Batı Ege bölgesinde çok sahalı rüzgar enerjisi tahmini için derin öğrenme yaklaşımları
  1. Tez No: 761230
  2. Yazar: MERT SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖKÇE BAYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Rüzgar enerjisi, günümüz teknolojileri arasında yenilenebilir enerji üretmenin en ekonomik ve gelecek vaat eden yollarından biridir. Ancak hava olaylarının değişkenliği ve kaotik doğasından kaynaklanan belirsizlikler, rüzgar enerjisi sistemlerinin piyasa istikrarının önündeki büyük problemlerdir. Rüzgar santralleri genellikle rüzgar hızı potansiyeli yüksek olan bölgelerde kurulur. Batı Marmara ve Ege bölgeleri, Türkiye'de en fazla rüzgar santraline sahip bölgelerdir. Bir bölgedeki rüzgar enerjisi üretimi tahmini genellikle her bir rüzgar santrali için ayrı yapılır, ancak çok sahalı bağlamda tahmin yapmak daha fazla mekansal bilgi barındırır, bu nedenle komşu rüzgar santrallerinden öğrenmeyi sağlar. Bu tezde, zaman serilerinin kendisinden gelen zamansal bilgilerin yanı sıra uzamsal bilgiyi derin öğrenme modellerine dahil etmenin yolları incelenmiştir. Çok sahalı rüzgar enerjisi tahmini amacıyla literatürden altı farklı derin öğrenme yöntemi; çok katmanlı algılayıcılar, tekrarlayan, grafik ve evrişimli ağlar test edilmiştir. Her model, daha doğru uzun vadeli tahminler oluşturmak için sayısal hava durumu tahminleriyle beslenmiştir ve model parametreleri hiperparametre optimizasyonu ile belirlenmiştir. Son olarak, modeller bir yıllık süre boyunca ağaç tabanlı, cezalı regresyon ve kalıcılık referans modelleriyle karşılaştırılmıştır. Çok sahalı yaklaşımı kullanmanın etkisini araştırmak için, tekrarlayan model hem her bir tesis için ayrı ayrı hem de tüm tesisler için aynı anda çok sahalı bir bağlamda eğitilmiştir. Çalışma bulgularına göre, tek santralli yinelenen model, çok sahalı yinelenen modelden daha iyi performans göstermiş, fakat evrişimli katmanları kullanan yöntemler tek santralli yinelenen model de dahil olmak üzere tüm modellerden daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wind energy is one of the most economical and promising ways of producing renewable energy among today's technologies. But the uncertainties arising from the chaotic nature and the variability of weather events are major problems to the market stabilization and regular maintenance of the wind power systems. Wind farms are usually built in high wind speed potential areas. West Marmara and Aegean regions have the highest number of wind farms in Turkey. Forecasting the wind power production in a region is usually done separately for each wind farm, but forecasting in multi-site context contains more spatial information, thus enables learning from the neighbor wind plants. In this thesis, incorporation of multi-site spatial information, besides the temporal information, to deep learning models is studied. Six alternative deep learning methods, i.e. multilayer perceptrons, recurrent networks, graph neural networks, convolutional networks and their variants are implemented for this purpose. Each model is enhanced with numerical weather predictions to create more accurate long term forecasts, and model parameters are tuned with a hyperparameter optimization. Finally, these models are compared with tree-based boosting, penalized regression and persistence benchmarks over a one-year period. In order to investigate the positive effect of using multi-site approach, recurrent model is trained both separately for each plant and for all the plants at the same time in a multi-site context. Single plant based recurrent model performed better than the multi-site recurrent model, but methods using convolutional layers, significantly outperforms single recurrent, benchmarks and remaining deep learning models.