Kanola (Brassica napus L.) çeşitlerinin azot etkinliğinin karşılaştırılması
Comparsion of nitrogen efficiency of canola (Brassica napus L.)
  1. Tez No: 299710
  2. Yazar: YASEMİN UÇAR PERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasının amacı 0 ve 100 mg kg-1 N uygulanarak sera koşullarında yetiştirilen 6 kanola (Brassica napus L.) çeşidinin (Elvis, Orkan, Licrown, Licord, Contact ve Oase) N etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışma; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü serasında tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak 2010 yılında yürütülmüştür. Çeşit ve N interaksiyonu yaş ve kuru ağırlık ile NO3-N ve organik-N içeriğini etkilemiştir. Bu interaksiyon sonucu Elvis ve Licrown çeşitleri diğer çeşitlere göre istatistiki olarak yüksek N içeriğine, N alımına ve organik-N içeriğine sahip olmuşlardır. Azot uygulaması, kanola çeşitlerinin N içeriğini, N alımını ve organik-N içeriğini istatistiki olarak önemli düzeyde artırmıştır. Elvis ve Licrown çeşitleri, diğer çeşitlere göre istatistiki olarak önemli düzeyde fazla N içeriğine, N alımına ve organik-N içeriğine sahip olmuşlardır. Bir taraftan, düşük N dozunda kuru madde üretiminin yüksek N dozunda kuru madde üretimine oranı olan N etkinliği çeşitler arası farklılık gösterirken ve Elvis ve Licrown çeşitleri en etkin çeşitler olurken diğer taraftan birim alınan azota karşılık oluşturulan kuru madde üretimi olan fizyolojik N etkinliği de çeşitler arası farklılık göstermiş ve Elvis ve Licrown çeşitleri etkin olmayan çeşitler olmuşlardır. Bu çalışma sonucunda; N etkinliği yönünden çeşit seçiminde birden çok özelliğin dikkate alınması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present thesis work, the aim is the comparison of nitrogen efficiency of six canola (Brassica napus L.) cultivars (Elvis, Orkan, Licrown, Licord, Contact and Oase) under 0 and 100 mg kg-1 N supply in a greenhouse experiment. The experiment, randomized design with 4 replicates, was conducted in greenhouse of Department of Soil Science and Plant Nutrition, Faculty of Agriculture, Ankara University in 2010. Nitrogen application and cultivars interactively affected the fresh and dry weights, NO3-N content, organic-N content and nitrogen assimilation efficiency of cultivars. Elvis and Licrown had significantly higher N content, N uptake, organic-N content and nitrogen assimilation efficiency than the other cultivars. Nitrogen application significantly increased the N content, N uptake and organic-N content of canola cultivars tested. Elvis and Licrown had significantly higher N content, N uptake and organic-N content than the other cultivars. In the one hand, nitrogen efficiency defined as dry matter production rate under low to high N condition, was interchangeably differed among cultivars, Licrown and Elvis being the most efficient cultivars on the other hand, in regard to physiological efficiency defined as dry matter production per unit of N uptake was differed among cultivars, Licrown and Elvis being the least efficient cultivars. Results of this study revealed that more aspects should be considered in cultivar selection in regard to nitrogen efficiency.