Toprak profil tanımlamaları için yazılım geliştirilmesi
Software development for soil profile descriptions
  1. Tez No: 299712
  2. Yazar: SAVAŞ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ BAYRAMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde bilgisayar teknolojileri yaşamımızın her alanına giriş sağlamışlardır. Bu kapsamda yaşamımızın en önemli doğal kaynaklarından birisi olan toprakların da profil bazında incelenmesi ve sınıflandırılması açısından bilgisayar teknolojilerinin kullanılması kaçınılmaz olmuştur. Gelişmiş ülkelerin kendilerine ait toprak veri tabanlarının Internet üzerinden kullanıcılarına sunulması kendi ülkelerinde yapılan çalışmalara kolaylık sağlamıştır. Ülkemizde de bu anlamda bir veri tabanına ve sınıflandırmaya öncülük etmesi açısından yapılan bu çalışmada arazide ve ofiste kullanılmak üzere bir web tabanlı yazılım geliştirilmiştir.Araştırmada, ilk olarak Soil Survey Manual (SSM) ve Field Book for Describing and Sampling Soils adlı kitaplardan gerekli veriler alınmış, daha sonra yazılımın taslak bölümü oluşturulmuştur. Yazılım kodlarının oluşturulması ve deneme çalışmalarının bitmesinden sonra aktif hale getirilen program, toprak bilimi ve bilgisayar teknolojilerinin sürekli gelişiminden dolayı güncellemeye açık bir hal kazanmıştır. Araştırmacıların ve toprak bilimcilerin yardımlarıyla daha da ileriye götürülecek olan bu çalışma sayesinde toprak etüd ve haritalamaya yeni bir bakış açısı getirilmesi düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays computer technologies participate in many parts of our lives as a couse of global developing technology. In this context, the analysis and classification in the basis of profile of the most important resource of our lives, soil, is done inevitably by computer technologies. The developed countires have their own soil databases which is shared to public among the Internet, has many conveniences in the studies done by scientists. In this study, a web based software is developed to pioneer a soil database and classification, which can be used both in the office and on the terrain.During this research, initially the books titled as Soil Survey Manual (SSM), Field Book for Describing and Sampling Soils have been used as the reference, then the template of software has been built upon these information. After finalizing the coding process and completing the testing procedures, the software has been activated and it has hained an open state for maintenance and further development due to advancements in the areas of soil science and information technology. It is aimed that, with the help of researchers and soil scientists, this study will advance further and a new scope will be created for the soil surveying and mapping procedures.