Coğrafi bilgi sistemleri ile trafik kazalarının analizi: Erzurum ili örneği
Analyzing traffic accidents with ceographic information systems: The Erzurum case
  1. Tez No: 299799
  2. Yazar: NURİYE KABAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TORTUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülkemizde trafik kazalarının her geçen gün artmasının nedenlerinin başında, sorunun çözümü için yapılan araştırmalarda hem disiplinler arası hem de kurumlar arası yaklaşımlarda saptanması gereken strateji ve hedeflerin tam olarak belirlenememesi gelmektedir. Ayrıca problemin çözümünde bilimsellik ve özellikle de mühendislik çalışması gerektiğinin kavranamamış olmasıdır. Çalışmanın en önemli ve gerekli aşamasını veri tabanının oluşturulması ve verilerin sorgulanması oluşturmuştur. Bu konuda faydalı ve en gelişmiş sistem olarak değerlendirilen CBS teknolojisinden yararlanılmıştır. Erzurum ilinin ilçelerinde meydana gelen trafik kazalarının coğrafi bilgi sistemi ile analizi yapılmıştır. Erzurum'un ilçe haritası Coğrafi Bilgi Sistemleri ortamına sayısallaştırılarak aktarılmış ve her ilçedeki trafik kaza sayısı hangi kategoride ise o kategoriye göre harita üzerinde sorgulama sonrası gösterimi yapılmıştır. Böylece en çok trafik kazası, ölüm ve yaralanmanın meydana geldiği ilçeler görsel olarak harita üzerinde tespit edilebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, trafik güvenliğinin sağlanmasında coğrafi bilgi sistemleri kullanımının önemini ortaya koymak ve trafik kazalarının özelliklerinin belirlenmesi ile alınacak önlemler açısından sağlayacağı faydaları irdeleyerek trafik kazalarında ölümlü ve yaralanmalı kazaların azaltılması için yapılması gerekenleri tespit etmektir. İlgili kuruluşlar arasında güvenlik konusundaki bilinçlendirmeyi artırmak, gelecekteki güvenlik çalışmaları açısından gereklidir.Bu çalışmada elde edilecek sonuçlara bağlı olarak hangi ilçede hangi faktörün etkisinin diğer faktörlerden daha fazla olduğu belirlenecektir. Sonuç olarak yüksek risk altında bulunan ilçeler için mühendislik açısından yapılabilecek iyileştirmeler önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, leading cause of the traffic accidents which increase with each passing day is the lack of strategies and objectives that should be determined completely through an inter- disciplinarian and inter- institutional approach in researches done for the solution of the problem. Besides, it is not totally understood that scientific approach and particularly engineering studies are necessary for the solution. In this study, the Geographic Information Systems (GIS) as the most beneficial and advanced system was used to create a database and querying the data as the most important and necessary stage of the study. Analysis of traffic accidents in the districts of Erzurum was made through Geographic Information Systems (GIS). District map of Erzurum was transferred to Geographic Information Systems (GIS) network as digitalized and number of the accidents in each district was pointed on the map according to their category after querying was done. In this way, districts having the most traffic accident, death and injury rates were able to be determined on the map. The aim of this study is proving the importance of using Geographic Information Systems (GIS) in providing the road safety and determining the actions that should be taken to decrease fatal and non-fatal traffic accidents by specifying the types of accidents and examining the benefits of taking preventive measures. Increasing the awareness of safety among the relevant institutions is required for future studies on traffic safety. Depending on the results obtained in this study, the factor which is more effective than the others in a district can be determined. As a result, engineering solutions can be offered to the districts which have high risk in terms of accidents.