HPGe dedektörün 13-1212 keV enerji aralığında fotopik veriminin belirlenmesi ve kaynak iç saçılımlarının incelenmesi
Determination of photopeak efficiency of HPGe detector from 13.81 to 1212.95 keV and investigation of internal scattering of source
- Tez No: 299800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, HPGe dedektörün 13,81-1212,95 keV enerji aralığında fotopik veriminin, farklı dedektör-kaynak mesafelerinde (0 cm, 5 cm, 10 cm, 15 cm ve 20 cm) ve nokta kaynak geometrisinde düşük aktiviteli (10 µCi) test kaynakları (Am241, Ba133, Cs137 ve Eu152) kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, kullanılan test kaynaklarının enerji spektrumları incelenerek enerji çözme gücü (FWHM) ölçülmüştür. Gama tepeleri için asimetri indeksi belirlenmiştir. Bir diğer dedektör parametresi olan minimum dedekte edilebilir aktiflik (MDA) ölçülmüştür. Ayrıca kaynak iç saçılmasını belirleyebilmek amacıyla, Am241 ile Ba133 nokta ve test kaynakları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the photopeak efficiency of HPGe detector from 13.81 to 1212.95 keV is determined at different detector-source distances (0 cm, 5 cm, 10 cm, 15 cm and 20 cm) and a point source geometry with low activity (10 µCi) test sources (Am241, Ba133, Cs137 and Eu152). Also, the energy resolution (FWHM) and the minimum detectable activities (MDA) are measured. In order to determine the internal scattering of source, point and test sources of Am241 with Ba133 have been used.