Van Gölü havzası Helophorıdae (Coleoptera) faunasının araştırılması
Investigation of helophoridae (Coleoptera) fauna in Lake Van basin
  1. Tez No: 299807
  2. Yazar: GANİ ERHAN TAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İNCEKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Van Gölü Havzası'ndan toplanan Helophoridae familyasına ait türler değerlendirilmiştir. Örnekler, 2009, 2010 ve 2011 yılları Mayıs-Ekim ayları arasında çeşitli göl, akarsu, dere, birikinti ve su gözelerinin sığ kesimlerindeki vejetasyonlar arasından toplanmıştır. Araştırma alanında; Helophoridae familyasına ait 30 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden iki tanesi: Helophorus occidentalis Angus, 1983 ve Helophorus yammounensis Angus, 1988 Türkiye'den ilk defa; bir tanesi: Helophorus paramontanus Angus, 1985 Türkiye'den ikinci defa; yedi tanesi: Helophorus dorsalis (Marsham, 1802), Helophorus grandis Illiger, 1798, Helophorus liguricus Angus, 1970, Helophorus minutus Fabricius, 1775, Helophorus montenegrinus Kuwert, 1885, Helophorus oscillator Sharp, 1915 ve Helophorus strigifrons Thomson, 1868 Doğu Anadolu Bölgesi'nden ilk defa; 19 tanesi: Helophorus arvernicus Mulsant, 1846, Helophorus dorsalis (Marsham, 1802), Helophorus grandis Illiger, 1798, Helophorus griseus Herbst, 1793, Helophorus kirgisicus Kniz, 1914, Helophorus lapponicus Thomson, 1853, Helophorus lewisi Angus, 1985, Helophorus liguricus Angus, 1970, Helophorus longitarsis Wollaston, 1864, Helophorus minutus Fabricius, 1775, Helophorus montenegrinus Kuwert, 1885, Helophorus nanus Sturm, 1836, Helophorus oscillator Sharp, 1915, Helophorus pallidipennis Mulsant & Wachanru, 1852, Helophorus paraminutus Angus, 1986, Helophorus paramontanus Angus, 1985, Helophorus strigifrons Thomson, 1868, Helophorus syriacus Kuwert, 1885 ve Helophorus terminassianae Angus, 1970 Van Gölü Havzası'ndan ilk defa kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the species of the Helophoridae family that were collected from Lake Van Basin have been evaluated. The samples have been collected through the vegetations in shallow areas of various lakes, rivers, watercourses, springs and ponds, between May-October, 2009, 2010 and 2011. In the research area; 30 species have been determined belonging to the Helophoridae family. Two species of these species: Helophorus occidentalis Angus, 1983 and Helophorus yammounensis Angus, 1988 for the first time from Turkey; one species of these: Helophorus paramontanus Angus, 1985 for the second time from Turkey; seven species of these: Helophorus dorsalis (Marsham, 1802), Helophorus grandis Illiger, 1798, Helophorus liguricus Angus, 1970, Helophorus minutus Fabricius, 1775, Helophorus montenegrinus Kuwert, 1885, Helophorus oscillator Sharp, 1915 and Helophorus strigifrons Thomson, 1868 for the first time from East Anatolian Region; 19 species of these: Helophorus arvernicus Mulsant, 1846, Helophorus dorsalis (Marsham, 1802), Helophorus grandis Illiger, 1798, Helophorus griseus Herbst, 1793, Helophorus kirgisicus Kniz, 1914, Helophorus lapponicus Thomson, 1853, Helophorus lewisi Angus, 1985, Helophorus liguricus Angus, 1970, Helophorus longitarsis Wollaston, 1864, Helophorus minutus Fabricius, 1775, Helophorus montenegrinus Kuwert, 1885, Helophorus nanus Sturm, 1836, Helophorus oscillator Sharp, 1915, Helophorus pallidipennis Mulsant & Wachanru, 1852, Helophorus paraminutus Angus, 1986, Helophorus paramontanus Angus, 1985, Helophorus strigifrons Thomson, 1868, Helophorus syriacus Kuwert, 1885 and Helophorus terminassianae Angus, 1970 have been recorded from Lake Van Basin for the first time.