Fındıkkabuğu ve aktif karbon kullanılarak sentetik atık sudan bitkisel yağ adsorpsiyon çalışmaları
The studies of vegetable oil adsorption attaining from the synthetic waste water by using hazelnut shell and activated carbon
  1. Tez No: 299806
  2. Yazar: ERCÜMEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KEMAL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada fındıkkabuğu ve aktif karbon kullanılarak, sentetik olarak hazırlanmış bitkisel yağlı sudan yağ giderimi araştırılmıştır. Bitkisel yağ gideriminde edebilmek için fındık kabuğu ve aktif karbon ayrı ayrı denenmiştir, Bitkisel yağın adsorplanması suretiyle atık su ortamından giderimi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda yağ giderimi üzerinde etkili olması beklenen parametrelerden yağ konsantrasyonu, adsorbent miktarları, karıştırma hızı, karıştırma süreleri, pH, ve sıcaklık parametrelerinin yağ giderimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Adsorpsiyon izoterm çalışmaları sonucu fındık kabuğu ve aktif karbonun Langmuir izotermine uyduğu gözlenmiştir.1 g/L fındık kabuğunun kullanımı sonucu 200 mg/L sentetik bitkisel yağlı atık suyu 45 dak. sonunda %75,026, aynı şartlar altında aktif karbon %85,679 yağ arıttığı gözlemlenmiştir. Optimum giderim koşulları olarak fındık kabuğu için 200 mg/L yağ konsantrasyonunda, 2 g/L fındık kabuğu miktarı, pH 3, 120 dak. ve 200 rpm de %91.9 verim elde edilmiştir. Fındık kabuğu ve aktif karbonun adsorpsiyon kinetik çalışması
Özet (Çeviri)
In this study,the removal of synthically prepared vegetable oil in water prepared was analyzed. The removal of vegetable oil from the waste water by the adsorbtion of vegetable oil was studied by using the hazelnut shell and activated carbon separately to oobtain a remarkable success in the removal of oil in water. In this study, the parameters such as adsorbent quantities, oil concentration, mixing time, mixing speed, pH and temperature were westigated, according to the effects of them on the removal of oil.The hazelnut shell and activated carbon were observed to suit the Langmuir isoterm as a consequence of the studies of adsorption isoterm. 1 g/L hazelnut shell was observed that 200 mg/L synthetic oil in water was removed at the rate of 75,026% at the end of 45 minutes and under the same conditions,the activated carbon was remo0ved at the rate of 85,679% through the use of hazelnut shell. As the optimum removal conditions, the quantity of 2 g/L hazelnut shell, pH 3 and 200 rpm were removed at the rate of 91.9% in the 200 mg/L oil concentration for the studies of hazelnut shell. The adsorbtion kinetics study of hazelnut shell and activated carbon was achieved and they were identified to suit the kinetics of the first degree and the physical adsorption, respectively.