Eskişehir ve Kütahya kentsel çalışma alanlarındaki inşaat ve yapı denetim firmalarında mobbing araştırması
Mobbing research in construction and structure auditing firms at Eskişehir and Kütahya urban areas
  1. Tez No: 299823
  2. Yazar: FİLİZ KANDAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu ve özel inşaat işletmelerinde psikolojik yıldırmanın (Mobbing) oluşumu, süreci, boyutları, psikolojik taciz kurbanları ve tacizcilerin bireysel ve kurumsal mücadele yolları ve olumsuz etkilerinin neler olduğunu ortaya koymaktır.Araştırmanın çerçevesi, Mart 2010'da Eskişehir ve Kütahya illerindeki kamu ve özel sektör inşaat işletmelerinde çalışanlardır. İş deneyimi, pozisyon, cinsiyet farklılıkları göz önüne alınarak çoktan seçmeli serbest anket olarak hazırlanan çalışmaya, 126 kişi anketi doldurarak uygulamaya katılmıştır.Araştırma verileri, SPSS 15.0 ve STATA 10.1 programlarında çözümlenmiş, frekans dağılımı, tamamlayıcı istatistikler (yüzde, ortalama, standart sapma), histogram grafikleri, ortalamaların eşitliğini ölçen t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA),korelasyon analizi, tek değişkenli regresyon analizinden yararlanılmıştır.Bu çalışmada, Eskişehir ve Kütahya'daki inşaat sektörü içinde, gerek çalışanlar arasında gerekse ast-üst ilişkileri içinde mobbing (psikolojik yıldırma) yapılıp yapılmadığı, ilk aşamada kamu ve özel sektör için karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Hazırlanan anket çalışması ile çalışanların mobbing ve işyerinde cinsel taciz arasında temel bir farklılığın olduğu vurgulanmış, katılımcıların mobbinge maruz kalıp kalmadıkları, son derece açık ve net sorularla tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci aşamada, bu karşılaştırmalı çalışma içinde, cinsiyet bazında, iş deneyimi, yaş ve iş pozisyonları bazında da farklılıkların olduğu görülmüş ve analizlerle ortaya konmuştur. Buna göre iş deneyimi, pozisyon, cinsiyet bazında temel farklılıklar olmasına rağmen çarpıcı bir biçimde özel ve kamu sektörleri arasında mobbing boyutları arasında farklılık olmadığı ancak mobbinge uğrama sıklıkları açısından farklılıkların olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to state the formation, process and dimensions of mobbing in public and private construction businesses and to indicate the civil and corporate ways of struggle for victims of psychological harassment, molesters and its negative impacts.The framework of the research is employees in the public and private construction business in March 2010. A multiple-choice questionnaire applied on 126 subject whom were picked by their business backgrounds, positions, gender.Research data is processed with SPSS 15.0 and STATA 10.1. These programs are used to obtain frequency distribution, supplementary statistical information, histogram graphics, the mean equalance measuring (T-Test), one way variance analysis (ANOVA), corelation analysis, single variable regression analysis.Former studies indicate that mobbing in the workplace occurs occasionally. Implementation of mobbing differs according to the positions, gender, ages and experience levels of employees together with the economical levels of societies. In the first stage of this study, mobbing has been comparatively observed among employees and in superior-subordinate-relationship in construction business in Eskişehir and Kütahya. A basic difference has occurred between mobbing and sexual harassment in the workplace. It is emphasized with a survey, which is to determine if the participants were exposed mobbing, with extremely clear questions. In the second stage of this comparative study, the differences on the basis of gender, work experience, age and position have been perceived and displayed with analyses. In spite of the basic differences in work experience, position and gender, it has been displayed that there is no differences in mobbing levels between the public and private sectors but there are some differences in the frequency of mobbing.