İki yada daha fazla UTM dilimini ilgilendiren jeodezik problemlerin incelenmesi
  1. Tez No: 29985
  2. Yazar: HAMİT KADİR TELATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞERBETÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada iki yada daha -fazla UTM dilimini ilgilendiren Jeodezik problemlerde karşılaşılan sorunlar üzerinde durulmuştur. Bu çalışma üç esas bölüm altında incelenmiştir» İlk olarak Gauss-Krüger projeksiyonunda koordinat dönüşümleri anlatıldı. İkinci olarak da. Gauss-Krüger projeksiyonunda koordinat dönüşümlerinde hesap kapasitesinin artırılması hususunda bir çalışma yapıldı. Son olarakta hesap kapasitesinin artırılması halinde çıkan sonuçlar sayisal örnekler üzerinde tablolar halinde sunuldu, Gauss - Krüger projeksiyonunda indirgemeler karşılaştırmalı olarak yapıldı ve sonuca varıldı. IV
Özet (Çeviri)
In this study the problems in the study of geodesy problems with two or more UTM zones had been researched» This study was prepared in three main chapters. First, coordinate transformations in Sauss-Krüger Projection were examined» Second» numbers of calculation capasity in coordinate transformations wich were in Gauss- Krüger projection increased» At last, increasing in capasity of calculation was searched on numerical examples. Then, Rediction in Gauss-k'rüger Projection were examined comparatively, the result were found. V