A Product cost system for middle and small sized manufacturing firms and its implementation at a company
- Tez No: 29984
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET İmalat mühendisleri genellikle üretim miktarını kontrol altında tutarak çalışırlar. Bu faaliyet esnasında maliyet değerleri ne yazık ki gözardı edilebilmektedir. Hatta mühendislerin organizasyon içerisindeki hedefleri sebebiyle üretimin ticari bir faaliyet olduğu bu kişilerin gözünden kaçabilmekte ve aldıkları kararlarda maliyetleri hiç hesaba katmayabilmektedirler. Bu sebeple üretim mühendislerinde bulunması gereken yöneticilik vasfı pasif ize olmaktadır. Bu durum organizasyon yapısı köklü büyük firmalar için de bir sorun olmakla birlikte küçük ve orta ölçekli firmalar için büyük maliyet artışlarına yol açmaktadır. Bu çalışmada küçük ve orta ölçekli firmalar için bir ürün maliyet sistemi oluşturulmuş ve imalat mühendislerinin sistemin bir parçasını oluşturması hedeflenmiştir. Bu sebeple; 1. İmalat mühendislerinin üretim maliyetlerinin çeşitli unsurları hakkında bilgilendirilmesi, 2. Maliyetin tahmini sırasında gerekli bilginin maliyet merkezine en yakın kişiden, imalat mühendisinden alınması, 3. İmalat mühendisine alacağı kararlarda optimum olmasını sağlacak maliyet bilgilerinin aktarılması amaçlanmıştır. Üretim faaliyetleri çok geniş bir alanı kapsadığından talaşlı imalat uygulama alanı olarak seçilmiştir. Maliyet muhasebesi ve tekniklerini yeterince açıklayabilmek için inşaat ve elektronik gibi konularda da örnekler verilmiştir. Bu uygulamalar bir talaşlı imalat firması için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many production engineers assume that the first criteria to be considered in production is the amount of output. During these activities, the production engineers might ignore the production costs. Thus, in most cases, the cost is neglected. Few engineers utilize their managerial abilities in reducing the production cost. In this study a product cost system with the following aims is developed for middle sized firms; 1. to present various views of cost concepts to the production engineer, 2. to enable the production engineer make cost estimations by utilizing his knowledge as a source of cost information, 3. to help the production engineer by giving information on the cost system and to build the structure for using this information in optimizing the production decisions. Since the systems cover a wide range of activities, the metal working manufacturing is selected as the application area of this study. Other fields like construction are also mentioned to obtain a feasible view of cost accounting. This application is examined for the case of a company.